Satoranský byl při debutu za Washington nejvytíženějším hráčem

Český basketbalista Tomáš Satoranský byl při svém debutu v NBA nejvytíženějším hráčem Washingtonu. V přípravném utkání proti Miami odehrál 31 minut, ovšem prohru 95:106 neodvrátil ani osmi body, pěti doskoky a šesti asistencemi.

Tomáš Satoranský si při svém debutu proti Miami připsal osm bodů

Tomáš Satoranský si při svém debutu proti Miami připsal osm bodů | Zdroj: ČTK

Čtyřiadvacetiletý Čech sice chyběl v základní sestavě, od trenéra Scotta Brookse ale Satoranský dostal hodně prostoru, aby si zvykl na nejprestižnější světovou soutěž.

Během utkání proměnil dvě střely z šesti pokusů, stoprocentní byl při čtyřech trestných hodech a s šesti asistencemi byl nejlepší z celého týmu. Navíc pouze pivot Marcin Gortat měl o jeden doskok více než on.

Dvaatřicátý hráč draftu z roku 2012 si své statistické zápisy rozložil rovnoměrně do druhé a čtvrté čtvrtiny. V úvodu té druhé si naběhl pod koš a snížil na 28:40. Následně nahrál Bradleymu Bealovi na trojku, hezky se uvolnil po cloně Gortata a při brejku asistoval Burkovi.

V úvodu čtvrté části pak dalším sběhem pod koš a donášce snížil na 72:88. A zaznamenal další asistence, když rychle přenesl hru na polovinu soupeře a našel volné střelce včetně Kellyho Oubreho, který byl s šestnácti body nejlepším střelcem Wizards.

Tomáš si místo na slunci tvrdě vybojoval, tvrdí o Satoranském první Čech v NBA Jiří Zídek

Satoranskému k velké porci minut pomohlo i to, že vedle absentujícího ústředního rozehrávače Walla odehrál jen patnáct minut další klíčový hráč na perimetru Beal. Více minut měli Češi v NBA jen třikrát. Jiří Welsch v roce 2005 odehrál za Milwaukee rovněž proti Miami dokonce 44 minut, ve stejné sezoně dostal šanci i na 39 minut proti Houstonu.

Jan Veselý dostal v roce 2012 od Washingtonu v přípravě jednou šanci na 32 minut. Šesti asistencemi pak Satoranský vyrovnal Welschův český rekord v asistencích v NBA. „Nebyl nervózní. Nesnažil se o efektní akce, dobře se pohyboval a nemusel se stydět ani za výkon v obraně, i když trochu bojoval s clonami soupeřů. Byl to slušný debut,“ zhodnotil jeho výkon deník Washington Post.

„Největší obavy byly z toho, jak si Satoranský zvykne na přechod do NBA, ale to hned v prvním utkání zažehnal. Odvedl dobrou práci a byl produktivní, ale ještě důležitější bylo, že nevypadal jako hráč, který nastoupil k prvnímu utkání v NBA. Problém měl jen při bránění, ale to každý hráč Wizards v tomto utkání,“ doplnil fanouškovský server Washingtonu bulletsforever.com.