Umělá tráva může obsahovat karcinogeny, varuje vědec. V drobcích z pneumatik jsou těžké kovy

Pokud dostane fotbalista na výběr mezi přírodní a umělou trávou, téměř vždy vybere přírodní. Také umělý povrch má své výhody, mladší generace už nemá nenávratně zničená kolena plná zadřené škváry, na které se v Česku dříve hrávalo. Jenže vědci si stále nejsou jistí, jestli příjemnější umělá tráva neškodí lidskému tělu mnohem závažněji.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Umělá tráva, fotbal hráč kopačky

Umělá tráva, fotbal hráč kopačky | Foto: www.bohemians.cz/PJMl

Tělo je na umělé trávě zatěžované trochu jinak než na přírodním povrchu. Od některých sportovců uslyšíte, že je z umělé trávy víc bolí záda nebo kolena, proto radši hrají na přírodní trávě. Ale vědci zatím zkoumali hlavně okamžité riziko zranění.

Přehrát

00:00 / 00:00

Umělá tráva může obsahovat karcinogeny, varuje věděc

„V Americe jsme dělali několik studií. Měli jsme registrováno půl milionu hodin, které se hrály na umělém i normálním trávníků. Rozdíl v počtu zranění nebyl. Podobné výzkumy jsme dělali i ve Skandinávii a ani tam jsme neviděli rozdíl,“ říká bývalý šéflékař FIFA Jiří Dvořák.

Jenže nejde jenom o riziko zranění. Profesor z univerzity v americkém státě Georgia Stuart Shalat zveřejnil na webu TheConversation.com článek, ve kterém dává do souvislosti hru na umělé trávě s rakovinou.

Nedělá jednoznačný závěr, podněcuje další zkoumání, ale upozorňuje na některé případy a varuje před možným nebezpečím. Umělá tráva se totiž skládá ze tří částí. Plastových stébel, podkladu a drobné černé výplně.

Barvy, kterými se stébla barví na zeleno či bílo, mohou obsahovat olovo či titan. „Ale problémem jsou ty malé černé drobky. Vyrábí se z pneumatik a ty mohou být toxické,“ upozorňuje vědec.

Způsobuje hlavičkování demenci? Vědci zkoumali pět fotbalistů, u všech propukl Alzheimer

Číst článek

„Pneumatiky kromě syntetického kaučuku obsahují i olovo, kadmium a zinek,“ píše Stuart Shalat. Některé pneumatiky mohou obsahovat také benzopyren, který je karcinogenní.

Moderní umělé povrchy tak mohou být zrádnější než starší typy bez gumového posypu, na kterých zase hrozily nepříjemné, krvavé odřeniny.

„Kvalita trávníků byla různá. Nejnovější generace není tvrdá, jak bývala, to byl koberec na betonu a to už se nevidí,“ říká profesor Jiří Dvořák o umělé trávě, na které ještě vědci mají co zkoumat.

Jan Kaliba, VM Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme