Ve Francii odstartoval jachtařský závod Vendée Globe. Závodníci stráví na moři tři měsíce

Popularitou se vyrovná slavné Tour de France, v náročnosti konkurenta snad ani nemá. Závod Vendée Globe nebo-li sólo plavba kolem světa z francouzského Les Sables-d'Olonne a zase zpátky, je snem každého jachtaře. Má ho i Čech Milan Koláček. Náročná regata odstartovala o minulém víkendu bez něj, v jejím dalším pokračování za čtyři roky by ale nerad chyběl.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Účastníci závodu Vendée Globe 2016

Účastníci závodu Vendée Globe 2016 | Zdroj: Reuters

„Závodníci budou žít sami tři měsíce na moři. Jsou to vlastně takoví hrdinové, protože nemůžou přijmout žádnou asistenci. Musí si vystačit sami se svými znalostmi, ať už je to meteorologie nebo strategie kudy pojedou. V případě zranění či nemoci se musí sami ošetřit,“ říká Milan Koláček.

Dobrodružství jachtařů během jejich plavby kolem světa sledují miliony diváků. Ti ve velkém počtu dorazí i na francouzské pobřeží, aby mohli aspoň kousek regaty vidět naživo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Závodníci budou žít sami tři měsíce na moři. Jsou to vlastně takoví hrdinové, říká o účastnících jachtařského závodu Vendée Globe Milan Koláček

„V průběhu posledního ročníku psali, že přišlo 1,8 milionu lidí. Jedná se o nejsledovanější sportovní událost ve Francii, předčí i Tour de France nebo mistrovství světa v ragby,“ líčí český jachtař.

Milan Koláček je momentálně jediným českým mořeplavcem, který soupeří se světovou špičkou a živí šanci, že jako první Čech historie závod Vendée Globe pojede.

„Pro sólové jachtaře je to nejvíc. Člověk musí být připraven jak fyzicky, tak psychicky. Musí být i technicky zdatný. V historii závodu ho nedokončila polovina závodníků. Dokončilo ho jenom 78 závodníků, což je méně, než kolik lidí se dostalo do vesmíru,“ srovnává Koláček.

Při cestě kolem Afriky, Jižní Ameriky a Antarktidy si sólojachtaři musí hlídat kurz, loď, stravovací režim a neméně také spánek. Toho si moc neužijí. Natáhnout se můžou sice až 6krát za den, maximálně ale na 30 minut.

„Člověk, který jde do kanceláře, tak má časy, kdy by si nejlépe odpočinul. Na té lodi je to podobné. Když se třeba obeplouvá ostrov, tak je dobré, aby si závodník uměl naplánovat čas. Aby věděl, kdy je třeba zabrat a kdy má dvě hodiny, během kterých může loď surfovat po vlnách sama, je bezpečno a není se třeba vyhýbat útesům,“ přibližuje Milan Koláček.

Sám by se s útesy na trase Vendée Globe chtěl popasovat v další regatě za čtyři roky. Sen mu mimochodem pomáhá plnit další adrenalinový nadšenec, bývalý skikrosař Tomáš Kraus.

Marek Augustin, Jakub Knoll Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme