Vodní slalomáři po letech závodí ve smíšených dvojicích, zájem je zatím minimální

V biatlonu se závody smíšených štafet uchytily a na mistrovstvích světa v nich obvykle startují i ty největší hvězdy. Dát muže a ženy dohromady se teď snaží i ve vodním slalomu, ale minimálně prozatím sbírá tahle novinka spíše rozpačité ohlasy a špičkové závodníky netáhne.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První český závod smíšených dvojic ovládli Veronika Vojtová a Jan Mašek | Foto: Stanislav Ježek

„Mě už nic nepřekvapí, ale zásadní problém vidím v tom, že to nikdo nejezdí. Měla by být nějaká poptávka, nějací lidé by to už měli jezdit. Nemyslím, že je rozumné uměle navyšovat počet disciplín," přemýšlí doyen českého vodního slalomu, šéftrenér národního týmu Jiří Pultera nad zavedením kategorie C2 mix.

Na českých kanálech nebylo obvyklé, že by si lidé opačného pohlaví jen tak sami od sebe sedli do kánoe a začali společně sjíždět vodní válce a kličkovat mezi brankami. Novou kategorii zavedla rozhodnutím shora Mezinárodní kanoistická federace, která pravděpodobně větří šanci v její zařazení do olympijského programu po vzoru biatlonových smíšených štafet nebo tenisového mixu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vodní slalomáři nově jezdí ve smíšených dvojicích

„Předpokládá se, že se uvolní jedna nebo dvě sady medailí. Aby bylo připravené zařazení do olympijských her, tak se musí zařadit do MS. Pokud by se uvolnily dvě sady a daly by se do vodního slalomu, zařadil by se slalom cross, pokud by se uvolnila jedna sada medailí, nastoupila by kategorie C2 mix," vysvětluje další funkcionář, trenér a taky dvojnásobný olympijský medailista Jiří Rohan.

Zmiňovaný slalom cross, ve kterém spolu najednou a kolikrát velmi natěsno soupeří čtveřice kajakářů, už se jel loni na Světových pohárech. To smíšené deblkanoe zažily obnovenou premiéru v únoru na Australian Open, ale bez valného zájmu závodníků. Startovaly pouhé dvě lodě.

„Počkala jsem si, protože jsem byla zvědavá. Nebylo to nic moc, protože jeli opravdu na zkoušku. Třeba si tam sedli manželé nebo přítelkyně s přítelem a holčina ani nepádlovala, takže těžko soudit, jak to půjde ostatní ve světě," směje se Veronika Vojtová.

Veronika Vojtová s Janem Maškem

Sama pak ale s Janem Maškem ovládla první letošní české závody, na kterých se v Českých Budějovicích představily tři mixy.

Jestli si novinku vyzkouší někteří ze známých a úspěšných zahraničních kanoistů, není zatím jasné, v Česku si ti nejlepší nechávají odstup.

„Furt mám ještě ambice v singlu a bralo by mi to energii," odmítá možnost zařadit se do novém disciplíny čtvrtý nejlepší singlkanoista loňských olympijských her Vítězslav Gebas.

Zapojit se nechystá ani pátý muž olympijských her a čerstvý čtyřicátník Stanislav Ježek. „Já už jsem na to starej. Nějaký způsob vycházení se ženami mám vyzkoušený a tuhle občas nervově vyhrocenou sportovní událost už nechám na mladších," směje se.

'Na prvním MS asi nebude moc velká konkurence'

České dvojice se na začátku května utkají v domácích nominačních kláních o právo startovat na mezinárodních závodech včetně mistrovství světa, kam se smíšené deblkanoe vrátí poprvé od roku 1981.

„Na tom prvním asi nebude moc velká konkurence. Je to příležitost, ale není to takové potěšení. Lepší je vyhrát v pořádné konkurenci než v malé," přemýšlí Jan Mašek. „Ale bude to právoplatná medaile z mistrovství světa," oponuje Veronika Vojtová.

Na významu medaile se vítězové prvního českého závodu neshodnou, tak snad bude v lodi jejich souhra lepší a třeba to budou právě oni, kteří naváží na dávnou, ale skvělou tradici českých smíšených deblkanoí, které z třinácti světových šampionátů v této kategorii získaly stejný počet medailí včetně šesti zlatých.

Jan Suchan, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme