Autor

Pavel Vondra

Podílí se na přípravě ranního publicisticko-analytického proudu na stanici Český rozhlas Plus a jako editor zde také dohlíží na vysílání ostatních pravidelných pořadů.

Před nástupem do Českého rozhlasu pracoval v zahraniční redakci zpravodajství České televize, kde fungoval mimo jiné jako stálý zpravodaj v Moskvě. Nejvíce novinářských zkušeností nasbíral během svého pětiletého působení v české redakci rozhlasové stanice BBC v Praze a Londýně.

Narodil se v roce 1976 v Praze. Vystudoval žurnalistiku a mediální studia (v kombinaci s teritoriálními studii) na Fakultě sociálních studií Karlovy univerzity v Praze.

Za svůj druhý domov považuje Filipíny, kam se od své první návštěvy v roce 2000 pravidelně vrací a s nimiž ho dnes pojí i rodinné vazby. Historií, politikou a kulturou tohoto souostroví se zabývá i na odborné úrovni. V roce 2016 mu nakladatelství Libri vydalo první ucelené české vydání dějin Filipín.

RSS autora

Články autora

|Pavel Vondra |Zprávy ze světa

Duterte slibuje boj s únosci na Filipínách. Výkupné ale vynáší zisky všem, financuje prý i kampaně

Přesně za měsíc se ujme funkce nový filipínský prezident Rodrigo Duterte. Ten v nedávných volbách u voličů uspěl se slibem, že do půl roku na Filipínách vyřeší problémy s kriminalitou. Toho chce dosáhnout mimo jiné obnovením trestu smrti. Jestli si dokáže poradit i s ozbrojenými skupinami, které na jihu Filipín unášejí cizince kvůli výkupnému a s nimiž si tamní armáda a policie už řadu let neví rady, se přímo na místě pokusil zjistit reportér ČRo Pavel Vondra.

|Pavel Vondra |Zprávy ze světa

Vítězem filipínských prezidentských voleb je Rodrigo Duterte, nasvědčuje sčítání hlasů

Na Filipínách dokončují sčítání hlasů ze včerejších prezidentských voleb. Podle neoficiálních výsledků v nich zvítězil Rodrigo Duterte. Voliče si získal lidovým slovníkem, kritikou elit a slibem, že v zemi nastolí pořádek. Dá se ale očekávat, že ostatní neúspěšní kandidáti výsledky napadnou kvůli podezření z manipulace s výsledky.

|Pavel Vondra |Zprávy ze světa

Filipíny čekají napínavé prezidentské volby. Favoritem je 'asijský Donald Trump'

Filipíny v pondělí čekají zřejmě nejdramatičtější volby za posledních 30 let. Reálnou šanci na vítězství mají hned čtyři z pěti kandidátů na prezidenta. Poslední předvolební průzkumy nicméně v roli favorita shodně potvrdily Rodriga Duterteho, dlouholetého starostu jihofilipínského města Davao, jenž si svou ostrou rétorikou i kritikou politického establishmentu vysloužil přirovnání k Donaldu Trumpovi.

| mka, Pavel Vondra |Zprávy z domova

Fajnberg pro ČRo: Zeman by měl sundat šaškovský převlek ve frašce napsané Putinovými lidmi

Prezident Miloš Zeman zostudil sám sebe i celou Českou republiku. Myslí si to Viktor Fajnberg, jeden z přímých účastníků demonstrace proti okupaci Československa tzv. osmi statečných na Rudém náměstí z 25. srpna 1968. Zeman disidenta nařknul z toho, že trpí obsesí, když prý srovnává Sovětský svaz se současným Ruskem.

|Jiří Hošek, Jan Šmíd, Ondřej Houska, Pavel Vondra, van |Zprávy ze světa

Pokud se potvrdí podíl separatistů na pádu letadla, hrozí Rusku tvrdší sankce Západu

Mezinárodní společenství požaduje otevřené vyšetřování pádu letadla nad východem Ukrajiny. Nizozemsko, z nějž pocházela více než polovina z 300 obětí nehody, vyhlásilo státní smutek. Pokud se potvrdí spekulace, že letadlo sestřelili proruští separatisté, dají se čekat tvrdší sankce USA a Evropské unie proti Rusku. Ministři zahraničí zemí unie se sejdou už v úterý.