Autorka

Petra Kosová

V lednu roku 2004 jsem začala pracovat v Českém rozhlasu Plzeň. Je ovšem pravda, že jsem v první polovině let devadesátých externě spolupracovala se stanicí ČRo 3 - Vltava a poté krátký čas právě s plzeňským Českým rozhlasem. V současné době se věnuji především aktuálním událostem v kultuře.

Společně s týmem externistů chystáme publicistické příspěvky. Denně mě můžete slyšet v reportážních vstupech po půl sedmé ráno ve všední den, před devátou dopoledne v sobotu a před půl desátou dopoledne každou neděli. Víkendové příspěvky se snažím věnovat především divadlu.

Co považuji za svá rozhlasové "nej"

Systematickou a dlouhodobou spolupráci s lidmi a s institucemi na západě Čech. Díky tomu mohu chystat příspěvky s hlubšími znalostmi problematiky a se znalostí kontinuální práce profesionálů i nadšených amatérů v dané kulturní sféře. Radost mám z Horizontu: v necelé půlhodině nabízíme posluchačům jednou za čtrnáct dní výběr z regionálních kulturních zajímavostí. Usilujeme o tematickou i formální různorodost, takže v jednotlivých blocích najdete reportáže, rozhovory, krátké čtení spojené s regionem apod. Mojí ambicí je nabídnout vám přehled o tom, co se v kraji děje a případně dát vám tip na návštěvu či výlet! Podobný magazín je v nabídce regionálních médií bezkonkurenčně jediný.

Co mne přivedlo k mikrofonu

Lépe řečeno KDO mě přivedl k mikrofonu! Jitka Šestáková. Počátkem devadesátých let pracovala na stanici Vltava. A já se tehdy vrátila se skupinou dalších studentů z mise z Ukrajiny, kde jsme v rámci humanitárního programu vlády na pomoc krajanům učili Volyňské Čechy na základě jejich přání česky. Tak nás Jitka Šestáková a její kolegové pozvali do diskusního pořadu. Pak se mě zeptala, jestli nemám chuť to zkusit, já při chuti byla a začala jsem moderovat vlastní diskusní pořady. Po návratu do Plzně jsem krátký čas externě spolupracovala - kromě Českého rozhlasu - i s jedním soukromým rádiem. Nakonec jsem se ale oklikou přes archeologické výzkumy nebo práci v galerii stala redaktorkou v tištěném médiu (MF DNES) a byla mu věrná zhruba šest let.

Co mě vrátilo k mikrofonu? Jedním z hlavních důvodů byla touha pokoušet se uchopit slovo a zprostředkovat informaci jiným způsobem. A svým chraplavým hlasem. A ve veřejnoprávním médiu. Navíc – kdo to zažil, potvrdí, že rozhlas svou zvukovou magií způsobuje závislost. Nevyléčitelnou.

Co mne baví

Dobré divadlo, dobré knihy, dobrá architektura, dobré filmy, dobrá hudba a ze všeho nejvíc dobří lidé. Děkuji bohu, že je jich v mé blízkosti hodně. V soukromí i v profesi. A moc mě baví, že potkávám díky své práci množství lidí, kterých si mohu vážit.

Co mne drží nad vodou

Častá vzplanutí.

RSS autorky

Články autorky

|Petra Kosová, Marek Blaho |Hudba

V Plzni má premiéru Smetanova opera Libuše. Hlavní roli ztvární Eva Urbanová

Nastudování slavné opery Bedřicha Smetany Libuše v premiéře uvede Nové divadlo v Plzni. Ústřední dvojici Libuše a Přemysla ztvární kromě Evy Urbanové a Vratislava Kříže také letošní plzeňská držitelka Ceny Thálie Ivana Veberová a Martin Bárta. Hudební nastudování opery je dílem dirigenta Olivera Dohnányiho, druhým dirigentem je Jiří Štrunc. Titul společně režírovali ředitel Tylova divadla Martin Otava a šéf plzeňské opery Tomáš Pilař.

|Petra Kosová |Regiony

Děti z Plzně a Řezna nacvičily operu, hranou kdysi v terezínském ghettu

Dětskou operu Hanse Krásy Brundibár dnes představí děti a dospívající z Plzně a německého Řezna. Dílo, které se stalo v terezínském ghettu jedním z mála zdrojů radosti, nazkoušely Základní umělecká škola Bedřicha Smetany a Sing- und Musikschule. V září výslednou inscenaci představily v Řezně, dnes bude ve Velkém divadle plzeňská premiéra.

|Petra Kosová, Anna Maňourová |Hudba

Příznivce folkloru potěší víkendové Chodské slavnosti v Domažlicích

Jedna z největších oslav folkloru u nás dnes naplno vypukne v Domažlicích. Návštěvníky čekají Chodské slavnosti a Vavřinecká pouť. Na šesti pódiích vystoupí během víkendu všechny významné folklorní soubory dudácké hudby nejen z Chodska, ale i z celé republiky a ze zahraničí. Organizátoři čekají až 80 tisíc návštěvníků.

|Josef Suk, Miroslav Zimmer, Monika Červená, Petra Kosová, Jan Piroch, Michaela Vydrová |Regiony

Oblevou rozvodněné řeky se uklidňují. Stoupá jen Labe

Vodohospodáři odvolávají třetí stupně povodňové aktivity, a to hlavně na horních tocích. Třetí stupeň stále platí na západočeské Mži ve Stříbře a v Hracholuskách. Řeka je ale blízko kulminaci, ohrožení lidí ani další škody už proto nehrozí. Na severu Čech menší toky opadly a stoupá už jen Labe. V Děčíně i jeho okolí přibývá míst, kde se řeka dostala z břehů. Problémy působí hlavně na svém pravém břehu. Od okolního světa odřízlo rozvodněné Labe některé rodinné domky v Těchlovicích u Děčína.

|Josef Suk, Eva Holá, Veronika Kindlová, Petra Kosová, Martin Zeman, Petr Kořínek, Eva Presová, David Havlena |Zprávy z domova

Rozvodněná Mže ohrožuje Stříbro na Tachovsku

Povodňové ohrožení trvá, a to hlavně v Plzeňském, Ústeckém a Karlovarském kraji. Na severu Čech očekávají vzestup Bíliny na druhý stupeň a Labe v Ústí nad Labem už dosahuje třetího stupně. Stejně tak i Ohře v Lounech, kde voda zaplavila oblast zahrádkářské kolonie a výstaviště. Rozvodněná řeka Mže v současnosti ohrožuje Stříbro na Tachovsku.

|Petra Kosová, Václav Rojík |Regiony

Plzeň oslaví zisk titulu Evropské hlavní město kultury 2015

Titul Evropské hlavní město kultury 2015, o němž rozhodla mezinárodní komise minulý týden ve středu, budou dnes oslavovat Plzni. A bude to v místě pro ni nejtypičtějším: v pivovaru. Akce má název "Pilsen open up! Otevři si Plzeň" a začne v 18 hodin.

|Petra Kosová, Jan Piroch |Regiony

V Plzni bude spuštěn blok na výrobu energie z biomasy

V Plzni dnes bude slavnostně zahájen provoz zeleného bloku na výrobu energie z biomasy. Jde o největší zařízení svého druhu v republice a vybudovala ho za 880 milionů korun Plzeňská teplárenská, společnost vlastněná městem. Její vedení předpokládá, že zelený blok bude vyrábět třetinu celkové produkce elektřiny.

|Petra Kosová, Alena Adámková, Tereza Schejbalová |Ekonomika

V Evropě má někdo Den bez nákupů

Předvánoční období a nákupní horečka k sobě pomalu začaly nerozlučně patřit. Anti-konzumní aktivisté to ale chtějí změnit - v sobotu je totiž leckde v Evropě Den bez nákupů.

|Petra Kosová, Jan Piroch |Regiony

Plzeň už ví, jak bude vypadat pomník generála Pattona

Plzeň už zná finální podobu památníku amerického generála Pattona. Vítězný návrh vybrala sedmičlenná porota, ve které seděl také Pattonův vnuk George Patton Waters. Zastupitelé města už zahájili jednání se zástupci vítězného týmu.

|Martin Hromádka, Petra Kosová, Pavel Pavlas |Zprávy z domova

Ve středních Čechách a na Plzeňsku bude vládnout ČSSD s podporou KSČM

Ve středních Čechách bude vládnout menšinová vláda ČSSD. S konečnou platností se na tom dohodli sociální demokraté se zástupci KSČM. Tři týdny po volbách je tedy jasné, že ODS, která při nich skončila druhá, přejde do opozice. Komunisté nebudou mít žádného zástupce v radě kraje, ale bez moci úplně nezůstanou.