Jak vypadal rok 2022 na iROZHLAS.cz? Zpravodajství ovlivnila válka na Ukrajině, číslům vládla Ověřovna

Logo serveru iROZHLAS.cz a témata, která definovala rok 2022 nejenom u nás na webu | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Přestože to na začátku roku vypadalo, že je koronavirus na ústupu, světové dění ovlivnila další události. Válka na Ukrajině nejenom zacloumala světovou politikou a ekonomikou, ale i naším zpravodajstvím. Počty nakažených jsme vyměnili za tanky a nemocnice za válečnou frontu. Teď v prosinci přišel čas zhodnotit uplynulý rok i za editorky sociálních sítí serveru iROZHLAS.cz. Alespoň tady můžeme upustit více uzdu prstům na klávesnici a odvázat se.

SDÍLEJTE NEŽ TO SMAŽOU! Konečně opět na Vinohradech Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Začněme na pozitivnější notu. Vinohradská 12 obhájila první místo v anketě Podcast roku ve veřejnoprávní kategorii v čele s novou tváří, kterou se stal Matěj Skalický.

Uspěli i dataři – zabodovali opět s článkem Od moru ke covidu: unikátní data, jak se měnily příčiny úmrtí Čechů od císaře pána do dneška. Tentokrát slavili úspěch na Novinářské ceně 2021 v kategorii inovativní online žurnalistika.

Jak to ale vypadalo na serveru iROZHLAS.cz v číslech? Letos jsme pro vás vydali k 28. prosinci celkem 18 869 článků. To je sice o 207 méně než před rokem, i přesto jste nám zůstali věrní a náš web navštívilo přes 69,5 milionu čtenářů.

Nejpilněji jsme plnili rubriku Zprávy ze světa (5423 příspěvků), na čemž měla určitě zásadní podíl válka na Ukrajině, která od února dominovala zpravodajství. Na své dosavadní prvenství tak s těsným druhým místem pokukovaly Zprávy z domova (5351 příspěvků).

Pilně pracovali i kolegové z týmu podcastu Vinohradská 12. V letošním roce pro vás připravili přes 260 epizod, ve kterých se věnovali nejenom aktuálním zpravodajským tématům, ale i kultuře nebo současným trendům.

Něco zřejmě dělají dobře, jelikož podcast měl v roce 2022 přes 17 milionů stažení. 

Dezinformace? Střezte se Ověřovny!

A co ještě slavilo na našem webu i na sociálních sítích úspěch? Pokud pomineme soud s bývalým premiérem Andrejem Babišem a Janou Nagyovou (oba hnutí ANO) v kauze Čapí hnízdo, rozhodně se dařilo projektu Ověřovna!

Redaktoři Tomáš Pika a Vít Kubant vyvraceli převážně dezinformace spojené s válkou na Ukrajině, nebáli se ale ani prezidentských voleb nebo zdravotnických témat. 

Články z projektu Ověřovna! patřily i k těm nejčtenějším. Absolutní prvenství na serveru iROZHLAS.cz v roce 2022 ukořistil díl o prodeji a nákupu elektřiny s Německem, který si otevřelo přes 160 tisíc čtenářů. 

Stříbrnou příčku obsadila zpráva o tom, jak se ruský prezident Vladimir Putin izoloval, což komentoval politický geograf Michael Romancov. První trojici pak uzavřela další Ověřovna!, která vyvracela řetězový e-mail s informací, jak si Ukrajinci odešli bez zaplacení v obchodě v Třinci. 

Změna je život

Opět o rok starší server ROZHLAS.cz prošel i značnou personální obměnou. Na výročí pátých narozenin 19. dubna už stál v čele nový šéfredaktor Martin Samek, který vystřídal Radka Kedroně. 

Na domovské stránce se proměnily i online reportáže. Otěže od koronaviru převzala válka na Ukrajině, kde situaci sledujeme už od 13. února. Od jejího začátku 24. února až do začátku prosince jsme byli online ve dne v noci, 24 hodin denně, sedm dní v týdnu.

Redakci letos zaměstnaly i senátní a komunální volby. Teď už se ale pomalu chystá na další volební maraton. Vyvstává totiž nová zásadní otázka: Kdo nahradí na Hradě v prezidentském křesle Miloše Zemana?

K Hradu ještě drobná informace závěrem: definitivně zanevřel na komunikaci se serverem iROZHLAS.cz, který tak ztratil jednoho se svých „přátel“ ze státních složek. Zařadili jsme se totiž na „černou listinu“ Kanceláře prezidenta republiky a nově (stejně jako doposud) tak žádné informace od Hradu nezískáme.

Což ale zřejmě nebude mít vzhledem k volbám dlouhého trvání. 

Přes 100 tisíc na Twitteru

Nárůst jsme zaznamenili rovněž v počtu sledujících na sociálních sítích (za což se jako jejich editorky vzájemně poplácáváme po zádech). Přímo raketově vyletěl Twitter, kde jsme překročili magickou hranici 100 tisíc „followerů“ a k 23. prosinci vás tam bylo už 117 737. Což je oproti loňským 85 537 značný úspěch.

Méně, ale stále, rostl i Facebook s více než 2800 novými fanoušky nebo Instagram, kde nás sleduje přes 1800 nových lidí.

Na Instagramu tentokrát bodovala spíše videa. Nejúspěšnějším příspěvkem bylo video našeho fotografa Reného Volfíka, které pořídil během hašení požáru v národním parku České Švýcarsko. Z běžných postů pak fanoušky oslovily i citáty z hlasování o nedůvěře vlády.

Na sítích jsme se nebáli ani nových výzev. Proto teď můžete sledovat server iROZHLAS.cz i na TikToku nebo na Mastodonu. Ten by nás snad mohl ochránit před rozmary nového majitele Twitteru Elona Muska. 

Nejenom za síťařský tým, ale i za celou redakci, děkujeme za přízeň a těšíme se na vás v online prostoru také v příštím roce! 

zuj, kro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme