Autorka

Regina Prouzová-Květoňová

RSS autorky

Články autorky

|Regina Prouzová-Květoňová |Literatura

Petr Jarchovský, majitel Českých lvů a nominace na Oscara, slaví padesátiny. Vyděržaj, pianěr!

Nerozbitné plastové skleničky nebo hračku Vyděržaj, pianěr - možná jeden z těchto dárků dostane k narozeninám scénárista Petr Jarchovský. Ve čtvrtek slaví kulatou padesátku. Ke svým pracovním úspěchům si může připsat dvě nominace na Oscara a dva České lvy. Jeho podpis ale najdete i pod scénáři víc než desítky filmů, jako Musíme si pomáhat, Pupendo nebo kultovních Pelíšků.

|Alexandr Pícha, Regina Prouzová-Květoňová, Soňa Marešová |Zprávy ze světa

Zahraniční tisk o summitu zemí EU a Latinské Ameriky

Na summitu Evropské unie a latinskoamerických zemí ve Vídni nedošlo z ekonomického hlediska k absolutně žádným pokrokům, píše dnes rakouský deník der Standard. Americký tisk stále rozebírá okolnosti kolem databáze telefonních hovorů, kterou podle deníku USA Today buduje americká Národní bezpečnostní služba. Sněmovna lordů včera zamítla návrh britského zákona umožňujícího asistovanou sebevraždu, píše dnes americký deník New York Times. Na neděli připadá Den Matek, a právě tomuto tématu se věnuje severoamerický list Christian Science Monitor.

|Regina Prouzová-Květoňová |Zprávy ze světa

Zatím nerozhodně skončilo první kolo parlamentních voleb v Maďarsku

Páté parlamentní volby od pádu komunistického režimu v Maďarsku přinesly patrně nerozhodný výsledek. Po sečtení 99 procent hlasů je zřejmé, že voliči dali vládnoucí Maďarské socialistické straně (MSZP) premiéra Ference Gyurcsánye o pouhé procento více hlasů než dosud opozičnímu Svazu mladých demokratů-Maďarskému občanskému svazu (Fidesz-MPSZ) bývalého premiéra Viktora Orbána.

|Regina Prouzová-Květoňová |Zprávy ze světa

Přes plot Bílého domu pronikl výtržník

Výtržník včera vnikl do areálu Bílého domu ve Washingtonu. Neozbrojeného muže, jemuž se podařilo přelézt plot kolem sídla amerického prezidenta, zatkla policie. Prezident George Bush v tu chvíli byl ve svém sídle. Vousatý muž v potrhaném tričku s nápisem "Bůh žehnej Americe" se dostal přes plot poblíž přední brány Bílého domu a utíkal několik desítek metrů. "Jsem obětí terorismu," křičel.

|Regina Prouzová-Květoňová, Soňa Marešová |Zprávy ze světa

O masových protestech v Británii a Francii

Britský deník Daily Telegraph se ve svém dnešním vydání věnuje včerejší stávce pracovníků veřejného sektoru ve Velké Británii. Důvodem stávky bylo rozhodnutí britské vlády změnit věk k odchodu do důchodu, který je v současné době stanoven na šedesát let. Vláda správně argumentuje, že takové pravidlo je diskriminující.

|Regina Prouzová-Květoňová |Zprávy ze světa

Uplynuly tři roky od invaze do Iráku

Na tyto dny připadá třetí výročí zahájení americko-britské invaze do Iráku. V hlavních světových metropolích se v této souvislosti zvedá vlna protiválečných protestů. Odstartovala v australském Sydney. Tam se shromáždilo na 500 lidí, kteří požadovali stažení vojsk USA z iráckého území. V japonském hlavním městě Tokiu manifestovalo ze stejných důvodů na 2000 nespokojenců.

|Regina Prouzová-Květoňová, Martin Hromádka |Zprávy ze světa

Fossett odstartoval za dalším leteckým rekordem

Bez velkého rozruchu odstartoval včera americký miliardář Steve Fossett k pokusu o další světový rekord v létání. Se svým letounem Virgin Atlantic GlobalFlyer dopoledne vzlétl z tamního letiště v kansaské Salině, během dne překonal většinu Spojených států a Kanady a večer už úspěšně přeletěl Atlantický oceán. Nyní postupuje přes africkou poušť Saharu.