Dětské centrum ve Strančicích u Prahy se stěhuje do bývalé dětské léčebny v Choceradech

Hendikepované děti z Dětského centra ve Strančicích u Prahy budou od příštího léta sídlit v Choceradech na Benešovsku. O tom, že se přesunou do 8 let prázdného areálu bývalé dětské léčebny, rozhodl Středočeský kraj letos. A postupné stěhování už začalo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prázdný pokoj v domově | Foto: Jana Huzilová

Zatím si centrum do Chocerad přestěhovalo venkovní nábytek. Hlavním důvodem, proč se zařízení s kapacitou 35 dětí stěhuje ze Strančic, je vrácení okolních pozemků restituentce. Děti tak nemohou využívat místní park ani studnu.

V pondělí navíc krajští zastupitelé rozhodli, že centru na stěhování přispějí částkou půl milionu korun. Tyto peníze byly původně určené na lékařskou pohotovost v Kralupech nad Vltavou. Protože se ale nenašli lékaři, kteří by ji zajišťovali, zastupitelé peníze přesunuli.

To však není jediná investice, která bude pro stěhování nutná. Choceradskou léčebnu totiž bude kraj muset upravit. Odhaduje, že by se náklady mohly vejít do 5 milionů korun.

Bude potřeba vybudovat například dva výtahy a nájezdovou rampu, protože děti budou hlavně v prvním patře a je třeba, aby se tam dostaly i na vozíčku.

Dětské centrum chystá v Choceradech jednu novinku, mohl by tam fungovat denní stacionář pro děti, či pár pokojů pro rodinné příslušníky.

Prázdnou budova ve Strančicích, kterou kraj v roce 2009 kompletně opravil, zůstane kraji. Ale už o ni projevila zájem restituentka okolních pozemků. Chtěla by jí odkoupit. Kraj by ji stejně mohl těžko nabídnout někomu jinému, když všechny okolní pozemky patří právě jí.


Zvětšit mapu

A.Rokosová, Kateřina Havránková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme