Hradečtí politici se konečně domluvili. Primátorem bude Fink

Hradec Králové povede středopravá koalice. Politikům trvala dohoda víc než dva měsíce od komunálních voleb. Podle rámcové koaliční dohody, kterou vyjednavači pěti stran podepsali krátce před polednem, bude primátorem Zdeněk Fink z Hradeckého demokratického klubu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Fink

Zbylé čtyři strany obsadí místa náměstků, každá bude mít jednoho. V jedenáctičlenné městské radě bude mít ODS tři křesla stejně jako TOP 09, Volba pro město a Hradecký demokratický klub budou mít dvě křesla a zbývající obsadí hnutí Doma v Hradci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Hradci Králové sleduje reportér Českého rozhlasu Ota Nehasil

Strany se také v dohodě zavázaly, že vypracují programové prohlášení. To by zastupitelé měli schválit v únoru. Dohoda obsahu i některé další body. Strany budou například usilovat o maximální průhlednost a kontrolovatelnost všech kroků města. Prioritou má být i otevřená a slušná komunikace s občany.

ČSSD, která volby v Hradci Králové vyhrála, nakonec zůstane v opozici. Jednička na kandidátce sociálních demokratů Hana Orgoníková i přesto chce dnes kandidovat na post primátorky. Odchod TOP 09 ke středopravé koalici jako zradu nevnímá:

„Poněvadž každá politická strana je samostatným subjektem. Samozřejmě bych byla raději, kdybychom byli v koalici s TOP 09, ale takový je běh života. Uvidíme, jak se nakonec všechno vyvrbí.“

Hradečtí zastupitelé budou nové vedení města volit dnes odpoledne.

Ota Nehasil, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme