'Limity jsme my!' Známé osobnosti odmítají rozšíření těžby uhlí na Mostecku

Tři desítky známých osobností dnes podpořily zachování limitů těžby hnědého uhlí na Mostecku. Společnou fotografií u zámku Jezeří chtějí zabránit jejich prolomení, které by ohrozilo například Horní Jiřetín nebo Černice. Těžaři a horníci naopak zdůvodňují nutnost další těžby například tím, že se tak v regionu zachovají pracovní místa. Vláda by měla o limitech těžby rozhodnout v druhé polovině října.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výstupem na vyhlídku nad zámkem Jezeří podpořily známé osobnosti boj za zachování limitů těžby uhlí

Výstupem na vyhlídku nad zámkem Jezeří podpořily známé osobnosti boj za zachování limitů těžby uhlí | Zdroj: ČTK

Nad zámkem Jezeří na Mostecku se sešly více než tři desítky známých osobností, aby společnou fotografií podpořily zachování limitů těžby na velkolomu ČSA. Podle herce Petra Vacka je prolomení limitů zbytečné.

„Už by bylo potřeba udělat nějaké zásadní rozhodnutí a já doufám, že všichni, kteří o tom budou rozhodovat, budou mít nejenom cit, ale i rozum na správném místě, a všichni si uvědomíme, že pro většinu z nás, pro celou zemi je ekonomicky i ekologicky daleko výhodnější limity neporušovat,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Známé osobnosti dnes podpořily zachování limitů těžby uhlí na Mostecku. Natáčel Jan Bachorík

Podobný názor má i oscarový režisér Jan Svěrák. „Limity byly nastavené proto, aby se lidem slíbilo: zůstaňte tady, žijte tady, krajina má smysl, váš život zde má smysl, nechte tady kořeny. Není možné každých pět nebo deset let říkat: tak co kdybychom je prolomili, nebo neprolomili. Jednou se ty limity daly a měly by zůstat,“ myslí si.

Podle dřívějšího vyjádření Gabriely Sáričkové Benešové ze společnosti Severní energetická, která velkolom ČSA provozuje, je prolomení limitů důležité. Například v otázce zachování zaměstnanosti nebo cen tepla.

Územní limity těžby hnědého uhlí v severních Čechách jsou závazným usnesením vlády České republiky č. 444 z roku 1991, které bylo přijato na návrh tehdejšího ministra životního prostředí Ivana Dejmala. Definuje dobývací prostory a oblasti, kde jsou zásoby uhlí odepsané. Jedná se o lokality v Ústeckém kraji - lom Bílina, Nástup-Tušimice (vlastník Severočeské doly, a. s.) a lom ČSA (vlastník Severočeská energetická, a. s., dříve Litvínovská uhelná - součást společnosti Czech Coal).

„Uhlím topí 4 miliony lidí v České republice – nemocnice, školy i průmyslové energetiky. Když uhlí nebude, levné teplo skončí a dodnes lidem nikdo neřekl, jak ho nahradí a kolik je to bude stát,“ upozorňuje.

Ve věci prolomení limitů na velkolomu Bílina je na vládě shoda. Ministr průmyslu Jan Mládek z ČSSD chce ale vyřešení limitů na lomu ČSA odložit o zhruba pět let.

Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce z hnutí ANO není pro prolomení limitů na velkolomu ČSA důvod.

„Ještě k tomu přibývá problém bourání sídel, a k tomu už bychom museli mít naprosto zásadní argumenty, například ohrožení energetické bezpečnosti České republiky. Já žádné takové argumenty nevidím a nevyplynuly ani z žádné ze studií MPO,“ vysvětluje.

Vláda by měla o otázce limitů rozhodnout pravděpodobně příští měsíc.

Horní Jiřetín | Foto: Khalil Baalbaki Tomáš Adamec Filip Jandourek Michal Jindra

Jan Bachorík, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme