Na Jizerskohorskou železnici vyjedou nové vlaky Stadler

České dráhy poprvé v provozu testují nové vlaky značky Stadler. Zkušební jízdy se dnes konají v Liberci a okolí. Od prosince pak budou nové soupravy nasazeny na takzvané Jizerskohorské železnici. České dráhy jich pro Liberecký kraj chtějí koupit celkem šestnáct.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový vlak Stadler Regio Shuttle RS1 je určen pro Jizerskohorskou železnici | Zdroj: ČTK

Moderní soupravy pro 70 cestujících jsou nízkopodlažní a poradí si i se strmým stoupáním z Tanvaldu na Kořenov. Dokážou jezdit rychlostí až 100 kilometrů v hodině. V Libereckém kraji si ale cestující rychlou jízdu neužijí, protože tratě jsou příliš zastaralé.

Přehrát

00:00 / 00:00

S prvními cestujícími se novým vlakem Stadler svezla i liberecká zpravodajka Eva Malá

Intervaly mezi jízdami budou také delší, než se původně zamýšlelo. Například na trase z Liberce na Tanvald měly vlaky jezdit každou půlhodinu, kvůli špatnému stavu trati ale intervaly budou 40 minut.

Do tří let by se situace mohla zlepšit. Železnice se totiž dostala mezi úseky, které by se měly v nejbližších dvou letech modernizovat.

První cestující si jízdu novým vlakem pochvalují.
„Já jsem z něho úplně nadšená. Doufám, že těchto vlaků bude v našem kraji přibývat a těch starých se už nadobro zbavíme. Vozy jsou klimatizované, bezbariérové, líbí se mi moc.“
„Nový vlak je naprosto úžasný a já doufám, že takových vlaků bude na českých železnicích jezdit ještě víc. Myslím si, že je to vlak nového tisíciletí.“

České dráhy podle náměstka generálního ředitele Antonína Blažka nabídnou Libereckému kraji 16 těchto nových vlaků.

„Není tedy pravda to, že bychom se soustředili jenom na hlavní tratě, nebo dokonce jenom na trať z Prahy do Ostravy. Ale je pravda to, že postupně plošně vybavíme všechny regiony novými moderními vozidly,“ řekl náměstek Blažek.

mta, Eva Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme