'Naganský expres' je v cíli. V Kunovicích letoun přivítaly davy lidí

Bývalý letoun vládní letky Tu-154, kterým cestovali prezidenti i zlatí hokejisté z Nagana, dorazil v neděli dopoledne do svého nového domova - leteckého muzea v Kunovicích na Uherskohradišťsku. Na cestě z Prahy strávil více než padesátimetrový návěs tři dny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cesta vládního speciálu Tu-154 do muzea v Kunovicích byla jedna z největších pozemních přeprav letecké techniky v historii Česka | Foto: ČTK

„Jsme na místě, 'Velký přelet' je zdárně v cíli. Máme za sebou 383 kilometrů a sto metrů. V Kunovicích nám připravili krásné přivítání. Je to nádherný pocit. Jsme šťastni, strašně unaveni a hrozně se nám ulevilo," řekla mluvčí projektu Velký přelet Tereza Šírová.

Desítky tun těžká souprava vyrazila v pátek z vojenského letiště v pražských Kbelích a postupně projela až na východ Moravy. V cíli letoun vítaly davy lidí a nadšenci uspořádali novému muzejnímu přírůstku i slavobránu.

Letoun v minulosti společně se svým dvojníkem sloužil prezidentu Václavu Havlovi i Václavu Klausovi. Zejména se ale proslavil tím, že v roce 1998 přivezl české hokejové vítěze z olympiády v japonském Naganu.

Vládní speciál se rozhodli zachránit letečtí nadšenci, kteří postupně demontovali jednotlivé částí letounu. Několik desítek dobrovolníků bezplatně odpracovalo téměř 4000 hodin a přípravy na transport trvaly měsíce.

„Prý jsme snílci, tak asi jo,“ řekl s úsměvem Martin Hrubec, vedoucí leteckého muzea v Kunovicích. Teď musí pracovníci letadlo opět složit dohromady. Vcelku ho lidé uvidí v roce 2018.

FOTO a VIDEO: Slavné ‘túčko‘ se přesouvá do Kunovic. Cestovali s ním prezidenti i hokejisti z Nagana

Číst článek

Kampaň, jejímž cílem bylo vybrat peníze na demontáž a převoz letadla do Kunovic, vyhlásili zástupci muzea v den 18. výročí finálového zápasu v Naganu. Potřebovali vybrat částku 400 tisíc korun.

Přes 1300 lidí poslalo nakonec na projekt přes 1,2 milionu korun. Prostřednictvím příspěvků si koupili například i sedačky v letadle, dvě místa v prezidentském salonu i místo druhého pilota.

Jedna z největších pozemních přeprav letecké techniky v historii Česka nyní aspiruje na zápis do české knihy rekordů.

ČTK, Andrea Kratinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme