Praha má novou ulici. Makedonskou

V Praze je ode dneška nová ulice – Makedonská. Je na okraji sídliště Prosek a vede z křižovatky ulic Lovosická a Žandovská do nové obytné zástavby, která tam vznikla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slavnostní otevření nově opravené Zámecké ulice ve Spáleném Poříčí | Foto: Plzeňský kraj

Slavnostního pojmenování se účastnili i diplomaté z Makedonie. Velvyslanec Igor Ilievský v tom vidí symbol zblížení a spolupráce obou zemí: „City jsou velmi pozitivní a myslím, že dnešní den přinese hodně radosti všem Makedoncům žijícím v České republice. “

Makedonie je v podstatě mladou zemí, protože dřív byla součástí Jugoslávie a samostatnost získala až v roce 1991.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z nově pojmenované Makedonské ulice se do Odpoledního Radiožurnálu ozval Jan Herget

To, že ulice nese jméno nějakého státu je v Praze celkem obvyklé. Přesto je 18 evropských zemí, které na svou ulici v Praze teprve čekají. Jsou to hlavně poměrně nové balkánské státy, jako třeba Černá hora, Bosna a Hercegovina nebo Kosovo, ale stejně tak i velké a významné evropské země. Třeba Portugalskou, Švýcarskou nebo Řeckou ulici bychom v Praze hledali marně.

A dokonce ani naši nejbližší sousedé na tom nejsou moc dobře. Poláci a Slováci můžou být v klidu, ale Německo ani Rakousko zatím ulici v Praze nemají. Ale známá ke alespoň Vídeňská.

Pokud se současně otevírá víc ulic najednou, dostávají většinou příbuzné názvy, aby tvořily celou čtvrť. To je krásně vidět třeba na Barrandově, kde ulice nesou jména významných herců nebo režisérů a nebo na Zahradním městě, kde procházíte ulicemi Jahodovou, Malinovou, Pomněnkovou nebo Fialkovou.

Nové pražské ulice dostávají nejčastěji jména z oblasti geografie, botaniky a pak také podle osobností.

Tady ovšem platí takové nepsané pravidlo, že ulice nebo náměstí dostávají jména jen po osobnostech, které už zemřely. I přes to máme v Praze třeba Klausovu ulici. Ale ta připomíná profesora Klause, významného gynekologa.

Milan Kopp, Jan Herget Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme