Silnice mezi Žďárem a Novým Veselím se stává postrachem řidičů

Silnice mezi Žďárem nad Sázavou a Novým Veselím, na hlavním tahu do Jihlavy, se stává postrachem řidičů. Od této zimy se frekventovaný úsek na Vysočině téměř nesolí kvůli ochraně přírody. Výsledek je takový, že v chladných dnech končí v příkopech jedno auto za druhým.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zasněžená silnice | Foto: Jan Rosenauer

„Je to asi 200 metrů dlouhá, široká rovinka, ale přesto jsem tady během jediného mrazivého týdne viděl sedm aut, která skončila v příkopu,“ říká zpravodaj Českého rozhlasu. Podnikatel Pavel Becha jich napočítal ještě více. U výjezdu z Nového Veselí pracuje a má dobrý přehled.

„Řeknu, denně, jenom co já jsem viděl, šest aut. Co na to můžu říct? Dvacet let se tady solí, nevadilo to žábám, nevadilo to rostlinkám. Teď se přestane solit, je to smutné.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Konec solení na Žďársku. Příspěvek reportéra Daniela Burdy

Že se silnice léta solila, je pravda. Podle Josefa Havelky ze správy CHKO Žďárské vrchy to však bylo nezákonné. Silnice ležící přímo v chráněné krajinné oblasti neměla výjimku, na což se přišlo teprve letos.

„Nevím, jak dlouho se tam solilo, ono se to i dost obtížně pozná, protože ze Žďáru, kde se solilo, se ta sůl natáhla. A když nám byly podávány žádosti o nové výjimky, tak se přišlo na to, že tento úsek skutečně tu výjimku nemá. A po vyhodnocení celé situace jsme rozhodli tak, jak jsme rozhodli,“ vysvětluje Havelka.

Solit se může jen občas

Rozhodnutí ale trochu změkčila ministerská výjimka, o kterou silničáři požádali. Občas se solit může. Pro řidiče ale stejně platí, že u Nového Veselí mohou v zimě lehce vyletět ze silnice. Josef Havelka ale tvrdí, že za nehody ochranáři nemohou. „Skutečně je to o řidičích.“

„Ze zkušenosti vím, že většinu dopravních nehod zaviní řidiči svým jednáním, způsobem a rychlostí jízdy,“ přidává šéf žďárských dopravních policistů Jan Kostečka.

Silničáři říkají, že s dalším omezováním solení musejí řidiči v příštích letech počítat. Nejenom kvůli ochranářům, ale také kvůli nutným úsporám.

Daniel Burda, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme