Školní časy od dob Komenského až do éry socialismu přiblíží přerovské muzeum

Muzeum Komenského v Přerově dnes spouští nový program. Určený je široké veřejnosti, především však školákům. V unikátní stálé expozici historických tříd se mohou seznámit s tím, jak se děti učily před staletími i v časech socialismu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muzeum Komenského Přerov

Muzeum Komenského Přerov | Foto: Aleš Spurný

Přerovské muzeum má jako jediné v republice ucelenou stálou expozici hned několika historických tříd. Samozřejmě v nich nechybí ani potřebné vybavení, které už dnešním školákům pranic neříká.

Teď budou mít možnost seznámit se v praxi třeba s rákoskou, zkusit si, jak se psalo husím brkem, nebo se dozvědět, jak se používalo plivátko. Dobovými třídami je provedou například řídící a zakladatel muzea František Slaměník nebo excentrická paní učitelka z prvorepublikové školy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na co se mohou těšit návštěvníci Komenského muzea, zjišťovala redaktorka Jana Zemková

Podle muzejní pedagožky Katky Tomeškové se návštěvníci dostanou do čtyř stálých expozic: „Samozřejmě je zaujme ta nejstarší historie a to je návštěva třídy ze 17. století z doby Jana Ámose Komenského.“

„Postupně se přesunou do školní třídy z doby Rakouska-Uherska a od císaře pána půjdeme dál k prvnímu prezidentovi T. G. Masarykovi a to do třídy z první republiky. A od té už je krůček ke třídě socialistické, té, kterou si pamatujeme, někteří z nás, z našeho dětství,“ přibližuje jednotlivé expozice Tomešková.

Na nejmladší děti čeká program s názvem „Veselé příběhy ze staré školy“ a na ty starší a středoškoláky pak program „Od metličky k rákosce aneb poučné a žertovné posezení ve školních škamnech“.

Jana Zemková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme