'Strážník, který při přepadení pumpy zastřelil útočníka, postupoval správně'

Kriminalisté po několikaměsíčním šetření uzavřeli případ přepadení čerpací stanice v Karviné, které skončilo smrtí útočníka. Zastřelil ho policista a jeho kolegové museli prověřit, zda postupoval správně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo Policie ČR Karviná | Foto: Andrea Čánová

S něčím takovým jsme se nikdy nesetkali, říkají policisté Moravskoslezského kraje o vyšetřování střelby na čerpací stanici, která se stala letos v lednu v Karviné-Ráji.

Dvaatřicetiletého útočníka na místě zastřelil strážník městské policie a dlouhé čtyři měsíce pak čekal na výsledek vyšetřování. Za policistu se okamžitě postavilo nejen jeho vedení, ale i karvinský magistrát.

Opakovali jediné - pokud by strážník nestřílel, oběť by zemřela. Kriminalisté museli prozkoumat každou vteřinu osudné chvíle, vysvětluje policejní komisařka Gabrila Holčáková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Policista, který v lednu zastřelil agresivního lupiče na pumpě v Karviné, si oddychl. Kriminalisté se shodli, že jednal přiměřeně. Případ sledoval redaktor ČRo Martin Knitl.

„Klíčové bylo vyhodnocení pořízených obrazových záznamů, které dokumentovaly krizovou situaci z několika stran a pohledů,“ uvádí Holčáková.

Kriminalisté se nakonec shodli, že policista neporušil žádný zákon a jednal přiměřeně. Jeho postup ve vypjaté chvíli, kdy rukojmí prosil o pomoc, byl naprosto v pořádku.

Po uzavření případů si sice policista, který střílel, oddychl, osudný den však z paměti už nikdy nevymaže.

„Když slyšíte, jak rukojmí prosí o život, že má doma děti a rodinu, všechno kolem se vypne. Ten člověk s vámi komunikuje jenom nárazově a zvedá svou agresivitu, kterou dává najevo i bodáním nože, ta situace se nedala řešit jinak,“ uvedl strážník.

Některé otázky nicméně zůstaly nezodpovězeny. Mohl to být totiž podivný způsob sebevraždy. Útočník se čerpací stanici, kde dal obsluhujícímu nůž na krk, objevil po hádce s manželkou.

Kriminalisté mluví o tom, že útočník situaci sám vyprovokoval, jako by chtěl strážníka přinutit ke střelbě.

Martin Knitl, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme