V Praze 4 studují profesionální chůvy. Kurz trvá tři měsíce

Pokud se chcete stát profesionální chůvou, musíte do školy. Kurzy pro asistentky v předškolní péči zajišťuje například Zdravotnické zařízení Prahy 4, které letos na podzim zahájilo další lekce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dítě, hraní, hračky, kostky | Foto: Fotobanka stock.xchng

V jeslích Kotorská a Rabasova ve Zdravotnickém zařízení Prahy 4 pracují nejen zdravotní sestry, ale také profesionální chůvy. Patří mezi ně i absolventky certifikovaných kurzů, které zajišťuje právě toto zdravotnické zařízení.

Profesionální chůvy se v kurzech připravují na péči o děti od narození do věku šesti let. Během 80 hodin teorie se účastníci seznámí se základy první pomoci, hygieny, pediatrie, pedagogiky či psychologie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co všechno musí zájemci umět a zvládat, aby se z nich stala profesionální chůva, zjišťovala redaktorka Veronika Štefanová

„Probírají se ale i základy sociologie, etika kolem práce chůvy a samozřejmě i zásady zdravé výživy, pitný režim dětí a podobně. Praxí potom procházejí případně u nás v jeslích,“ říká koordinátorka projektu Dana Zichová.

Kurz trvá tři měsíce a můžou se do něj přihlásit jen muži a ženy na rodičovské dovolené. Aby získali certifikát, musí na závěr uspět v písemném testu. Lektoři jsou odborníci v daném oboru. „Máme kolem pěti lektorů, kteří chůvy provázejí jednotlivými tématy. Máme tady psycholožku, lékařku, ekonomku,“ doplňuje Dana Zichová.

Letos se přihlásilo 13 maminek, minulý rok jich kurz absolvovalo 14. Mezi nimi i Barbora Janurová, která díky nově nabytým znalostem získala práci jako herní terapeutka a volnočasová pedagožka v dětském centru.

„Týká se to hlavně toho, aby se děti formou hry naučily různé dovednosti pro specifické vývojové období. Ale tak, aby ani nepozorovaly, že je snažíme něco naučit,“ vysvětluje Barbora Janurová s tím, že ochotně poradí i maminkám, když si v některých situacích nevědí rady.

Pokud získá Zdravotnické zařízení Prahy 4 znovu dotace z Evropského sociálního fondu, chtělo by s podobnými kurzy pokračovat i v příštím roce.

Veronika Štefanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme