130 let znojemského Sokola představí výstava fotografií, stejnokrojů i praporů

Znojemská Tělovýchovná jednota Sokol si právě připomíná 130 let od svého založení. Historii i současnost této organizace mapuje výstava instalovaná ve dvou místnostech galerie Domu porozumění na Slepičím trhu ve Znojmě. Vernisáž byla slavnostně zahájena sokolskou fanfárou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sokolové na Staroměstském náměstí | Foto: Eva Rajlichová

V expozici si mohou návštěvníci prohlédnout staré fotografie, sokolské kroje, materiály k výstavbě sokolovny i celou řadu dalších zajímavých věcí spojených s tělovýchovnou jednotou.

„Je tam pravý historický prapor z roku 1895, vyšitý, a ještě máme uznání ČOS doktoru Velebovi, to maloval Max Švabinský,“ představuje výstavu dlouholetá náčelnice Sokola Věra Macounová.

Doktor Viktor Veleba se zapsal do historie znojemského Sokola mimo jiné postavením sokolovny, která byla otevřena v červnu 1925.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Alena Kusáková se zúčastnila vernisáže výstavy

Výstava vznikala ve spolupráci s městskou knihovnou a podle její ředitelky Věry Maškové, je zároveň vzpomínkou na významného člena této organizace.

„Kolem nás jsou fotografie, na kterých je zachycen pan Soběslav Stehlík. My jsme se s ním nedávno rozloučili a právě tato výstava by měla zároveň tak nějak upozornit na jeho činnost v Sokole,“ vysvětluje.

Zahájení výstavy si nenechali ujít ani oba znojemští místostarostové. „Členem Sokola nejsem, ale těchto aktivit se rád zúčastňuji, protože si myslím, že takovéto významné jubileum je něco nadčasového. Jestliže taková organizace vydržela tak dlouho založena na určité dobrovolnosti, tak je vidět, že ten duch žije, a já vyjadřuji velké poděkování všem, kteří se na tom podílejí,“ říká místostarosta Pavel Balík.

Mladší ze zástupců starosty Jan Grois byl nadšený hlavně z atmosféry, která vernisáž provázela. „Sokolové jsou velice družní a přátelští a samozřejmě mě tady zaujaly jejich stejnokroje, fotografie z akcí a jejich historie,“ vypočítává.

Podle Pavla Balíka bude město organizaci Sokol i dál podporovat. „Co já pamatuji, tak jsme vždycky Sokola podporovali, tam byla spolupráce i ve využívání sokolovny jako takové,“ uzavírá místostarosta.

Alena Kusáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme