15letý chlapec je od konce května nezvěstný, pátrají po něm i dobrovolníci

Policisté, hasiči i dobrovolníci dnes pročesávali lesy kolem Bílovic na Slovácku. Hledali patnáctiletého Miroslava Chaloupku. Pohřešovaný mladík odešel z domu 25. května, od té doby o něm rodina neví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté si na mapě upřesňujítrasu pátrání | Foto: Andrea Kratinová

Policie prostor kolem Bílovic prohledala už v den chlapcova zmizení. Akce ale nebyla tak důkladná jako dnes.

Pátrací akce se v lesích kolem Bílovic opakovala i proto, že Miroslav má k těmto místům osobní vztah. Už jako menší sem rád jezdil na kole, poději také na motorce.

Policie zjistila, že Miroslav Chaloupka si v den svého odchodu kupoval pití v nedalekém Mistříně. Lesy kolem Bílovic měly být také místem setkání s jeho kamarádem. K setkání už ale nedošlo a od té doby je Miroslav nezvěstný.

Do pátrací akce bylo nasazeno 80 mužů, psi i čtyři koně. Jedna rojnice vyšla z Hradčovic, druhá z Bílovic. Terén je hodně členitý, policie si proto netroufá odhadnout, jak dlouho pátrání potrvá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pátrací akci shrnula ve Večerním Radiožurnálu Andrea Frydrychová

„Policisté na koních, policisté se psy, pěší policisté, máme výpomoc od hasičského záchranného sboru a městských strážníků z Uherského Hradiště. Z druhé strany od Bílovic jde skupina asi 20 dobrovolníků a ti jsou s kolegy z kriminální policie,“ popsal Aleš Mergental z policie v Uherském Hradišti.

Právě nasazení koní je velmi přínosné. „Koně jsou při pátrací akci samozřejmě oproti policistům velmi mobilní a rychlí. Jezdec navíc vidí z výšky zhruba tří metrů, takže rozhled v členitém terénu je mnohem větší. Tito čtyři koně mají kategorii speciálního využití, lidově řečeno jsou do všech bojových podmínek," uvedl zlínský policista Bohumil Miklasa.

„Práce koní obsahově spočívá i v tom, že označí prostor, ve kterém se pohřešovaná osoba nenachází,“ doplnil jeho kolega kapitán Radoslav Chlup.

Pátrání v přírodním terénu policistům ulehčovala také nejmodernější technika, která podle velitele policejní akce Radima Hauerlanda umožňuje také usměrňovat pohyb pátračů. „Každý policista má k dispozici GPS modul a my na interaktivní mapě přesně vidíme, kde se daný policista nachází. Policistům můžeme dávat povely, zda-li se nachází ve správném prostoru,“ vysvětlil.

Pátrání Zdiby - pátrá se v rojnicích | Foto: Pavel Pavlas

Chlapce se zatím najít nepodařilo. Práce policistů tím ale nekončí. Nyní prověřují další možnost pobytu pohřešovaného. „Je možné, že se Miroslav Chaloupka může pohybovat také někde na východě Slovenska. Nebyl tam prozatím nikde viděn, ale jen prověřujeme tuto informaci, kterou jsme získali při detailním pátrání po jeho osudu,“ potvrdil Mergental.

Důvodem odchodu chlapce z domu byly aktuální neshody s rodiči. Hledaný mladík je 180 cm vysoký štíhlé postavy, má kratší světle hnědé vlnité vlasy a hnědé oči. Z domu odešel s černou sportovní taškou značky Adidas a černošedým batohem. Na sobě má zřejmě džínové kraťasy a tmavou letní budnu s bílými manžetami na rukávech. Přídadné informace týkající se pohřešovaného mladíka policie uvítá na lince 158.


Zvětšit mapu

Andrea Kratinová, Simona Bartošová, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme