200 lidí z Přednádraží žije kvůli nedoplatkům bez pitné vody, hrozí jim i vystěhování

V ostravském Přednádraží roste napětí kvůli zastavené vodě. Lidé v sociálně vyloučené lokalitě žijí už od minulého týdne na sucho. Vodárny kvůli nedoplatkům zatáhly kohoutek. 200 lidí teď zásobuje cisterna a hrozí jim, že skončí na ulici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V ostravském Přednádraží roste napětí kvůli zastavené vodě | Foto: Silvie Mikulcová

„Je to poměr jedna ku deseti, jeden zaplatí, deset nezaplatí. Nemůžeme tady přece bez vody být,“ říká správce Jan.

Majitel domů Oldřich Roztočil ale později potvrdil, že své rozhodnutí změnil. Cisterna ráno přijede. Co bude dál, zatím sám neví.

„Dnešním dnem také vypršely nájemní smlouvy třem nájemníkům, kromě dvou, kteří mají smlouvu na dobu neurčitou. Nechci toho nějakým způsobem zneužívat, ale musím se pokusit dostat pryč chronické neplatiče, kterých je tam nějakých 120, respektive dvě třetiny všech obyvatel,“ říká Roztočil.

Podnikatel Roztočil se obrátil na policii se žádostí, aby mu nájemníky pomohla vystěhovat. Podle něj je nutné opravit také kanalizaci, která je dalším zdrojem potíží. Tvrdí, že patří městu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Přednádraží sleduje reportérka ČRo Silvie Mikulcová

„Já jsem v životě žádnou kanalizaci nekupoval, dokládal jsem jak kupní smlouvy k nemovitostem, tak všechny potřebné věci, které po mě chtěli, nikde není ani zmínka po penalizaci,“ dušuje se majitel domů.

Nejen bez vody, ale taky bez střechy nad hlavou se může ocitnout na 200 lidí. Mezi nimi desítky dětí. Pravidelně tam teď chodí úředníci, potvrzuje mluvčí centrálního ostravského obvodu Jana Pondělíčková.

„Řeší individuálně s jednotlivými rodinami jejich sociální situaci a vzniklé problémy. Nyní se snaží dojednat náhradní ubytování v nové ubytovně a to i přesto, že náhradní ubytování by měl řešit vlastník domu, kterým náš obvod není,“ komentuje situaci Pondělíčková.

Na místě dnes zasahovali i hasiči, kteří odstraňovali nebezpečně ohnuté okapy. Děním v Přednádraží se zabývá i úřad ombudsmana.

Silvie Mikulcová, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme