211. taktická letka z Čáslavi nese jméno legendárního pilota Františka Chábery

Armádní 211. taktická letka z Čáslavi nese odedneška jméno legendárního pilota Františka Chábery. Letos by se dožil sta let. Někdejší československý stíhací pilot patřil k těm, kteří ve druhé světové válce bojovali od začátku až do konce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na letišti v Čáslavi se rozdávaly medaile | Foto: Michal Trnka

Generálmajor František Chábera se zapsal do historie mimo jiné jako účastník bojů ve Francii, bitvy o Británii nebo bojů o osvobození Československa.

Jedním ze strůjců myšlenky pojmenovat armádní letku po Františku Cháberovi byl dříve vojenský a teď civilní pilot letadel Michal Černý.

„Já jsem vyrůstal kousek od pana generála, takže jsme si na dlouhou dobu spojili svoje osudy. Byl velikým vzorem. Byl to člověk, který mi pomáhal v osobním i v leteckém životě. Od mých prvních krůčků v Roudnici v aeroklubu, prožíval se mnou leteckou akademii. Velikým vzorem zůstal dodnes,“ uvádí Černý.

Myšlenku pojmenovat naši armádní letku po významném stíhacím pilotovi, uvítal také nevlastní syn Františka Chábery, Milan Brožek.

„Pro mě i celou naší rodinu je to samozřejmě veliká čest. Jsme letce velice vděční. Jsme velice vděční i těm, co to schvalovali, protože toto rozhodnutí nemohlo padnout v Čáslavi. František vždycky říkal, že nemůže být slavný. Mám radost, že mu všichni, kteří se na tom podíleli, ukázali, že neměl pravdu,“ říká Boček.

Michal Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme