300 policistů dnes bude dohlížet na bezpečnost ve Varnsdorfu

Policejní manévry dnes znovu zažije město Varnsdorf. Na 300 policistů bude dnes hlídkovat v ulicích kvůli ohlášené demonstraci proti rostoucí kriminalitě. O etnickém napětí a bezpečnosti také budou v sále kina debatovat lidé s vedením města.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do Šluknovského výběžku dorazilo 50 policistů z Prahy | Zdroj: ČTK

Podle místních bují kriminalita hlavně na ubytovnách, kam se sestěhovávají sociálně slabí.

Podle ředitele Agentury pro sociální začleňování Martina Šimáčka mají problémy na Šluknovsku původ v 90. letech, kdy řada Romů ztratila práci a stát to příliš neřešil.

"Podívejme se na násilnou trestnou činnost, která na Šluknovsku startovala nepokoje. Za tím stojí v podstatě relativně velmi malé množstí mladých lidí nebo dětí, které dorostly z generace, která vlastně nikdy neviděla své rodiče pracovat. Chodili do praktických škol mimo hlavní vzdělávací proud, a to je problém, který jsme startovali v 90. letech," řekl Radiožurnálu.

Na facebooku se k účasti na sobotní akci přihlásilo už přes 300 lidí. Na řádně ohlášený pochod místních občanů se ohlásili i příznivci Dělnické strany sociální spravedlnosti. Podle policejního odhadu může být extremistů i přes 100.

Před týdnem ve Varnsdorfu demonstrovalo asi 1000 lidí. Brzy se situace změnila v boj mezi policejními těžkooděnci a extremisty. Létaly lahve, kameny a dělobuchy, policie musela použít slzný plyn a vodní děla. Celkem 37 lidí policisté zadrželi, 5 bylo obviněno.

Tereza Bartůňková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme