Adopci holčičky, kterou našli v pardubickém babyboxu, zkomplikuje nový občanský zákoník

Dnes brzy ráno našli zdravotníci v babyboxu v Pardubicích novorozeně. O malou holčičku se hned postarali pediatři z tamní nemocnice. Je to v letošním roce už 19. dítě, které někdo takto odložil. Od roku 2005, kdy se v Česku objevil první babybox, je to už sté miminko. Její adopci ale zkomplikuje nový občanský zákoník.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

BabyBox (ilustrační foto) | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

Podle informací lékařů je holčička donošená, váží přes 3740 gramů a měří 49 centimetrů. Přesto ji čekají zdravotní testy, protože lékaři nevědí, za jakých okolností přišla na svět, jak těžký byl porod.

Podle primáře dětského oddělení Pardubické krajské nemocnice Mariana Šenkeříka je zatím všechno v pořádku. Holčička už také dostala jméno Ria.

První babybox byl nainstalovaný v Praze v roce 2005. Od té doby vzniklo po celé České republice celkem 59 babyboxů, další dva budou instalovány v příštím roce – v únoru ve Valašském Meziříčí a v březnu na záchranné službě v Kutné Hoře.

Přehrát

00:00 / 00:00

O holčičce, kterou našli pardubičtí lékaři v babyboxu informovala Iveta Záleská.

Za osm let bylo zachráněno 100 dětí. Spory se ale vedou o tom, jestli zachraňují dětské životy. Odpůrci si myslí, že se matky mohou dětí jednoduše zbavit. A čím je více babyboxů, tím mají větší příležitost.

I zakladatel babyboxů Ludvík Hess přiznává, že nečekal, že odložených dětí bude tolik: „To přesahuje všechny moje rozumové a citové možnosti. Sto odložených dětí v babyboxech je to nejsmutnější, co mohlo mě, tuto společnost, ale i stát potkat.“ Na druhé straně je přesvědčený, že by matky nechaly děti na lavičkách v parku nebo na nádražích.

Babyboxy pomohly zachránit už 100 dětí. To zatím poslední v Pardubicích

Číst článek

Stá nalezená holčička teď zůstane v nemocnici, pak v kojeneckém ústavu. Pokud se nepřihlásí rodič, půjde k adopci. Do situace ale vstupuje nový občanský zákoník, který tento proces komplikuje. Rodičům je přiznána delší ochranná lhůta – až na půl roku. Kdy se Ria do nové rodiny dostane, je otázkou i pro úředníky.

Iveta Záleská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme