Afgánští uprchlíci se po nehodě u Loun vydávali za děti

Šest z 21 afgánských uprchlíků se po nehodě dodávky, ke které došlo minulý týden u Loun, vydávalo za děti. Chtěli se tak vyhnout táboru pro uprchlíky a spoléhali na to, že budou umístěni do dětských domovů, ze kterých se dá snáze utéci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Afghánští uprchlíci se chystají překročit hranice do Maďarska | Zdroj: Reuters

„Po otázkách, kolik jim je let, se přišlo na to, že asi lžou, protože lékař určil z rentgenových snímků, že mají ukončený vývoj zápěstních kůstek, a určil, že jim je víc jak 19 let,“ upozornil Daniel Franz ze severočeské cizinecké policie.

„Hlavní důvod, proč se vydávají za děti, je ten, že pokud jsou osoby mladistvé, tak je nemůžeme zajistit do zařízení pro cizince a musí se předat oddělení péče pro dítě, kteří je umisťují do dětských domovů. A odtamtud se dá snadno uprchnout,“ vysvětlil.

Dodávka s ilegálními migranty havarovala ve středu ráno na silnici mezi Dobroměřicemi a Lenešicemi. Vůz narazil do lampy veřejného osvětlení.

Část uprchlíků si hned na místě převzali příslušníci cizinecké policie. Další cizinci byli převezeni do okolních nemocnic na ošetření a poté rovněž eskortováni na policejní služebnu. Tři Afghánci při nehodě utrpěli vážnější zranění a zůstali hospitalizováni delší dobu.

Žádný z cizinců neměl platné doklady, které by opravňovaly k pobytu na území České republiky. „Deset cizinců je již žadateli o azyl v Maďarsku, kam budou na základě dublinského nařízení předáni. S dalšími deseti cizinci bylo zahájeno správní řízení o vyhoštění z území členských států Evropské unie,“ upřesnila mluvčí krajské policie Šárka Poláčková.

V případě skutečně mladistvých Afghánců bude správní vyhoštění platné až po dovršení 18 let věku, do té doby budou umístěni v zařízeních pro mladistvé.

30letý řidič dodávky byl obviněn z organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice a také z obecného ohrožení z nedbalosti. V případě odsouzení mu hrozí až osmiletý trest odnětí svobody.

ČRo, Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme