Akademické dny v Olomouci začínají. Na programu je mše, divadlo či darování krve

Předposlední únorový týden patří v Olomouci už tradičně Akademickým dnům Univerzity Palackého. Toto nejstarší moravské vysoké učení si tak připomíná znovuobnovení univerzity v roce 1946. Součástí programu bude studentská mše, vernisáž stálé muzejní expozice o historii Univerzity Palackého i slavnostní vyzvánění zvonů olomouckých kostelů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Univerzita Palackého Olomouc | Foto: Kamila Ivanová

Už dnes se studenti, ale nejen oni, mohou připojit k rektorovi Univerzity Palackého a jít bezplatně darovat krev.

Ve středu je na programu novinka – studentská mše. Historicky poprvé se jí zúčastní celé vedení univerzity a všech osmi fakult ve slavnostních talárech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočila redaktorka Blanka Mazalová

„Celebrovat bude arcibiskup monsignor Jan Graubner a my se tím vrátíme do historie, kdy takovéto události byly vždy doprovázeny nějakým spojením s církevní událostí,“ uvedl prorektor olomoucké univerzity Ladislav Daniel.

Lidé mohou v rámci oslav zamířit také na studentské divadelní představení. Divadlo na cucky zve na Večer příběhů, inspirovaný metodou storytellingu, která se navrací k tradici vypravěčství.

Od čtvrtka se pak veřejnosti otevře stálá expozice olomoucké univerzity ve Vlastivědném muzeu. Interaktivní formou seznámí návštěvníky s historií vysoké školy. Vystaveny tu budou insignie a slavnostní taláry univerzitních činovníků.

V 11 hodin dopoledne v arcibiskupském paláci začne ocenění autorů mimořádných publikačních počinů i úspěšných studentů univerzity.

„Potom ve tři hodiny tradičně zazní zvony olomouckých kostelů, aby se připomnělo obnovení univerzity v roce 1946, což bylo přesně v tu chvíli, kdy zpráva z Prahy, že se tak stalo, byla podnětem k tomu, aby se rozezněly tyto zvony na oslavu toho, že Morava má opět svou staroslavnou univerzitu vzkříšenu,“ dodal Daniel.

Čtvrteční večer budou moci studenti zakončit v Moravském divadle na představení operety Netopýr. V sobotu zakončí Akademické dny reprezentační ples univerzity.

Blanka Mazalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme