Akce Olmütz 1813 přenese o víkendu Olomouc do dob napoleonských válek

Pokud máte rádi vojenskou historii a navíc to nebudete mít v sobotu daleko do Korunní pevnůstky v olomouckých Bezručových sadech, můžete se aspoň na chvíli vrátit do doby napoleonských válek. Budete svědky vojenskohistorické akce Olmütz 1813 a připomenete si události týkající se slavných bitev u Lipska, Chlumu či Drážďan.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Areál bývalé olomoucké Korunní pevnůstky najdete v Bezručových sadech nedaleko centra města

Areál bývalé olomoucké Korunní pevnůstky najdete v Bezručových sadech nedaleko centra města | Foto: Muzeum olomoucké pevnosti

Píše se rok 1813. V Evropě vrcholí napoleonské války. V této době už spíše prohry. Olomoucká císařskokrálovská hraniční pevnost je stále jednou z nejlépe vyzbrojených a postavených pevností se zhruba pěti tisíci dobře vycvičenými vojáky.

Do jednoho ale musí v tuto chvíli do pole - na spadnutí je totiž válka u Lipska i u Drážďan. Ve strážní službě je musí chtě nechtě nahradit tři tisícovky měšťanů, také studenti v akademické jednotce nebo myslivci. Někteří měšťané jsou skvěle vycvičení, jiní drží zbraň poprvé. Válečná napoleonská vřava postupuje totiž rychleji než se předpokládalo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o olomoucké Korunní pevnůstce a o akci, která se v ní chystá, natočila Blanka Mazalová

Právě tyto okamžiky si mohou Olomoučané připomenout v sobotu při ojedinělé vojensko-historické akci Olmütz 1813. V Korunní pevnůstce v centru Olomouce mohou na vlastní oči a v bezpečí pevnostních valů vidět krvavou bitvu u Lipska v malém.

Dokonalou iluzi dotvoří dusot vojenských koní, děla a dvě stovky vojenských nadšenců v historických kostýmech Rakušanů, Rusů, Francouzů i Prusů.

Interiér dělostřeleckého skladu Korunní pevnůstky v Olomouci | Foto: Muzeum olomoucké pevnosti

„Francouzi se budou bránit, zdi Korunní pevnůstky budou na pár okamžiků zdmi Lipska. Rakouská armáda a její spojenci budou nastupovat od parku. Po dobytí brány a hradeb se bitva přesune přímo před velký dělostřelecký sklad,“ popisuje Pavel Grenar, toho času francouzský voják.

Jan Juna jakožto rakouský pěšák se těší už na zasloužené vítězství v kruté zteči u Lipska. „Konečně porazíme francouzské vojsko, kdy od revolučních válech, zhruba od roku 1798 byla rakouská vítězství sporá. Konečně teď u Lipska dáme Francouzům na frak,“ doplňuje.

Ale zpátky do olomoucké pevnosti, která byla kromě skvělé vybavené spižírny a zbrojnice pro celé Rakousko i jedním z největších špitálů. Podle historika Jána Kadlece se tu ale smutné události střídaly s těmi radostnými.

„Přicházely sem kolony zajatců, nemocných. V jedné takové koloně bylo například i dva tisíce zajatců, většinou Francouzů. Ale byly tady i generálové. Lepší události byly ty, že Olomoucí projížděla elita – králové, císařové, carové. A například před bitvou u Slavkova se zde sešli rakouský císař a ruský car. Když takové události v Olomouci byly, tak to znamenalo velkou slávu,“ upřesňuje Kadlec.

Olomoučané byli ale při slavnostních špalírech a přehlídkách svědky i jedné historické události - prvního raně novověkého videomapingu - tři tisíce světel tehdy ozářily olomouckou radnici. Olomoučané tak alespoň na chvíli zažívali i v době válečných hrůz pocit, že jsou středem Evropy.

Budova prachárny olomoucké Korunní pevnůstky dostala před nedávnem novou střechu | Foto: Muzeum olomoucké pevnosti

A ještě jedna zapomenutá událost z napoleonských válek. Olomoucká pevnost vždy odrazovala svou mohutností. Nejinak tomu bylo i po bitvě u Slavkova. Francouzi už neměli na dobývání Olomouce dost sil, se svou typickou nonšalancí se o to alespoň symbolicky pokusili.

„Oddíl asi 50 mužů zabouchal na Terezkou bránu a sdělil veliteli pevnosti, že se mají vzdát. Ten jim sdělil, že má deset tisíc mužů ve zbrani a že se nevzdají. Tak oni slušně poděkovali a odjeli.“

Takže pokud chcete nahlédnout alespoň krátce do historie, můžete se vydat v sobotu po 10. hodině do Korunní pevnůstky v Olomouci.

Blanka Mazalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme