Aktivisté Greenpeace ukončili protest na rypadle u Litvínova

Ekologičtí aktivisté ukončili symbolicky za 5 minut 12 blokádu těžby hnědého uhlí u Litvínova. Ekologové z hnutí Greenpeace ráno vyšplhali na obří rypadlo v dole ČSA a protestem chtěli upozornit na možné prolomení těžebních limitů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Greenpeace na rypadle u Litvínova protestuje proti prolomení limitů

Greenpeace na rypadle u Litvínova protestuje proti prolomení limitů | Foto: Gabriela Hauptvogelová | Zdroj: Český rozhlas

Aktivisté opouštějí dobývací prostor společnosti Czech Coal, šest z nich, kteří vylezli na rypadlo, policie pravděpodobně odveze na služebnu, protože spáchali přestupek. K výslechu už byli během dopoledne přepraveni další dva demonstranti.

Greenpeace chystá proti prolomení těžebních limitů další akce a protesty. Podle programového ředitele Michala Komárka nechtějí ekologové zatím žádné konkrétní věci prozrazovat.

„Zdá se, že vláda nebere své sliby vážně, že územní limity těžby neprolomí, naopak se zdá, že směřuje k tomu, že zvažuje velice vážně, že přijme státní energetickou koncepci ve variantě s prolomením limitů. Tohle nebezpečí považujeme za zcela akutní,“ říká Michal Komárek z hnutí Greenpeace.

ČTĚTE TAKÉ: ‚Nečasi zastav‘, vyzývali premiéra aktivisté Greenpeace v lomu u Horního Jiřetína

Prolomení limitů na těžbu hnědého uhlí na Mostecku je jednou z variant státní energetické koncepce, kterou prosazoval bývalý ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.

Podle Michala Komárka proti této variantě státní energetické koncepci neprotestoval žádný ministr ODS: „Neprotestoval proti tomu ani premiér, kterého jsme na transparentu vyzvali k tomu, aby přeci jenom znovu zvážil sliby, které dával občanům a voličům.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Světa o druhé byli Michal Komárek z hnutí Greenpeace a mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Pavel Vlček

Uhlí podle Michala Komárka nepotřebujeme a jeho spálením vznikne další miliarda tun emisí CO2: „Je za tím lobby, ovšem velká část politiků téhle uhelně jaderné lobby jde na ruku a to se v posledních letech bohužel nemění."

Mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Pavel Vlček potvrzuje, že vláda Petra Nečase se zavázala, že nebude prolamovat limity do roku 2015.

„Jedna z těch variant v sobě obsahuje maximální využití domácích zdrojů, což je přesně v souladu s tím, co předložila Evropská unie v roce 2008 - byla přijata strategie, která říká, že státy Evropské unie by měly co nejvíce sázet na domácí zdroje. Ta druhá varianta s ničím takovým nepočítá a více sází na jádro a obnovitelné zdroje, ale je samozřejmě dražší.“

O koncepci má rozhodnout vláda do konce roku.

Gabriela Hauptvogelová, Lucie Maňourová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme