Aktivisté jsou zpět v budově Kliniky, majetkový úřad považuje vniknutí za protiprávní

Aktivisté dál zůstávají v objektu autonomního sociálního centra Klinika na pražském Žižkově. Budovu v pátek vpodvečer vyklidila policie kvůli anonymu, který tam nahlásil bombu, nic ale nenašla. Kliniku pak předala majiteli, kterým je Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Aktivisté se ale po policejním zásahu do budovy opět vrátili.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aktivisté se opět vrátili do budovy na pražském Žižkově

Aktivisté se opět vrátili do budovy na pražském Žižkově | Zdroj: ČTK

Obsazení Kliniky oznámili aktivisté již v noci na dnešek na své facebookové stránce. Dnes uvedli, že centrum Klinika dále funguje.

„Na místo přijela široká řada podporovatelů a podporovatelek Kliniky, a část z nich se rozhodla vrátit do domu, do kterého nám i současný právní stav chodit umožňuje, i přesto, že smlouva již vypršela,“ píšou.

Páteční vyklizení domu označili aktivisté za protiprávní. Dodali, že s ÚZSVM vedou kvůli užívání domu civilní soudní spor. „Jestli je náš nárok na tu budovu legální, to musí rozhodnout soud,“ zopakoval Jakub Ort z Centra Klinika.

Mluvčí majetkového úřadu Radek Ležatka v tiskové zprávě uvedl, že poté, co včera policisté předali vyklizenou budovu ÚZSVM jako oprávněnému vlastníkovi, dovnitř znovu vnikli lidé. Policii se je podařilo vyvést, úřad však poté s ohledem na bezpečnost svých zaměstnanců objekt zabezpečil a uzamkl.

„Přítomné jsme opakovaně upozornili, že budova je nyní prázdná, uzamčená a vniknutí do objektu by bylo protiprávní. Pokud tento stav nastane, ÚZSVM požádá o součinnost policii,“ sdělil Ležatka. „Protiprávní jednání je naprosto nepřijatelné. Klinika, stejně jako každý jiný, musí dodržovat všechny právní předpisy,“ doplnil.

Policii zatím úřad o zásah nepožádal

Po pisateli e-mailu, který v pátek vyhrožoval bombou, policisté pátrají kvůli šíření poplašné zprávy. Proti aktivistům na Klinice ale nebude policie zasahovat, pokud ji o to nepožádá majitel budovy. Ten tak zatím neučinil.

Centrum Klinika zahájilo činnost v prosinci 2014, kdy prázdnou budovu někdejší polikliniky v Jeseniově ulici obsadili aktivisté. O dva měsíce později objekt získali od majetkového úřadu k bezplatné výpůjčce a svépomocí ji opravili. V centru se mimo jiné pořádají přednášky, promítání či koncerty, později centrum spustilo sbírku oblečení pro uprchlíky. Začátkem března Klinice vypršela smlouva, kterou majetkový úřad neprodloužil.

„Budova je v kompetenci Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových a on rozhoduje o tom, kdo tam bude nebo nebude. Zda jsou ti lidé uvnitř, za jakých podmínek, za jakých okolností a zda to úřad chce řešit, je už věcí úřadu. Pokud jsme kýmkoliv osloveni, že má podezření na protiprávní jednání, prověříme to oznámení. A pokud zjistíme, že tomu tak je, přijmeme odpovídající opatření,“ vysvětlil mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Radní Prahy Irena Ropková z ČSSD ve vysílání Českého rozhlasu řekla, že magistrát do současného sporu mezi úřadem a sociálním centrem nemůže zasahovat. S úřadem ale bude jednat o převodu Kliniky na město. Činnost sociálního centra Klinika by se pak podle Ropkové měla upravit.

„Budoucnost bych viděla tak, že by objekt měl být opraven, měl by tam vzniknout prostor, kde by se mohly setkávat jednotlivé organizace, tedy nejen aktivisté z Kliniky, ale například i organizace, které pracují se seniory a handicapovanými, aby se situace kolem Kliniky uklidnila a udělal se z toho seriózní a fungující sociálně prospěšný projekt,“ řekla Ropková.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme