Aktivisté v Semilech protestovali hákovým křížem proti komunistickým symbolům

Aktivisté rozvinuli dnes odpoledne v Semilech plachtu s hákovým křížem. Umístili ji před dům se čtyřmetrovou mozaikou zobrazující srp, kladivo a rudou hvězdu. Chtěli tak vyjádřit nesouhlas s rozhodnutím policie, že komunistická plastika na domě neporušuje zákon.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivan Brezina a Nela Dubáková se svastikou před domem na semilském náměstí se symbolem srpu a kladiva na fasádě

Ivan Brezina a Nela Dubáková se svastikou před domem na semilském náměstí se symbolem srpu a kladiva na fasádě | Foto: Eva Malá | Zdroj: Český rozhlas

Jedním z protestujících byl novinář Ivan Brezina. Aktivisté se prý k protestu rozhodli, když ráno zjistili, že policie odložila trestní oznámení podané místním obyvatelem Tomášem Trojanem. Tomu vadilo, že se musí každý den dívat na komunistickou symboliku.

Aktivisty ale spíš než mozaika jako taková pobouřilo odůvodnění policie, že rudá hvězda byla symbolem boje za svobodu. Protestující se proto snažili upozornit, že i když komunistická nebo nacistická symbolika sloužila původně k jiným účelům, ve společnosti by se neměla tolerovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportérka Eva Malá sledovala protestní akci v Semilech

Proto prý zvolili hákový kříž, který vychází z buddhismu a symbolizuje klid. „Svastika je 5 tisíc let buddhistickým symbolem, který Adolf Hitler pouze ukradl buddhistům. Já jsem tam osobně propagoval buddhismus, nikoli nacismus,“ říká Ivan Brezina.

Asi deset minut po rozvinutí transparentu přijela na místo policie a vyzvala aktivisty, aby plachtu odstranili. Odvezla je pak na stranici, aby podali vysvětlení. Podle policejního mluvčího Petra Kmínka teď probíhá vyšetřování.

„Já se domnívám, že to musejí naprosto jednoznačně odložit, protože my jsme žádný trestný čin nespáchali, a to z toho důvodu, že jsme nic propagovat nechtěli – žádnou fašistickou nebo nacistickou ideologii. Chtěli jsme jen poukázat na absurditu toho, co se v Semilech stalo,“ uvádí Brezina.

Přehrát

00:00 / 00:00

Novinář a jeden z aktivistů Ivan Brezina ve Stalo se dnes na Radiožurnálu

Náměstím procházely desítky lidí, kterým se počínání aktivistů nelíbilo. Křičeli na ně „Fuj“ a „Ostuda“ a smysl akce zřejmě nepochopili.

Komunistické symboly na domě byly předmětem vášnivé diskuze, zastupitelé se ale nakonec rozhodli mozaiku, která vznikla v 70. letech, zachovat. Podle starosty Jana Farského prý k městu zkrátka patří.

Přidali k ní ale citát amerického filozofa George Santayana: Kdo nezná svou minulost, je odsouzen ji opakovat. Místním mozaika většinou nevadí a ve spojení s citátem ji chápou jako připomínku toho, jak jsou některé ideologie nebezpečné.


Zvětšit mapu

Jan Richter, Eva Malá, Matěj Skalický, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme