Aktivisté z Modravy pokuty platit nehodlají
Ani korunu nechce zaplatit 129 aktivistů, kteří protestovali proti těžbě dřeva na Šumavě. Vycházejí z pravomocného rozsudku Krajského soudu v Plzni, který označuje letní zásah policistů proti aktivistům na Šumavě za nezákonný.
Velení krajské policie v Plzni už rozsudek dostalo, policejní ředitel Jaromír Kníže se k němu zatím nevyjadřuje. Mezitím stovky lidí, kteří blokovaly těžbu, dostávají obsílky s požadavkem, aby zaplatili pokutu za vstup do lesa.
Plzeňský aktivista Martin Marek se přivázal ke stromu a policisté ho nakonec vynesli z lesa v poutech. Podle Krajského soudu nezákonně.
Aktivista měl právo vyjádřit svůj názor, tedy měl právo na svobodu projevu, a shromáždění policie nesměla rozpustit.
Nezákonně policie zakročila i proti překladateli z Prahy Janu Hokešovi: „Byla to jen demonstrace síly, od začátku jsem si myslel, že jsme v právu."
Jan Hokeš přesto dostal do schránky obálku z Městského úřadu v Sušici, který po něm vymáhá pokutu 4 tisíce korun.
Tajemník úřadu Petr Novák odmítl odpovědět na mikrofon Radiožurnálu, poslal pouze písemné stanovisko.
„Od Policie jsme obdrželi podněty o porušení lesního zákona, a to zákazu vstupu do porostů, kde se těží. Proto v řízení pokračujeme a to proti 129 osobám,“ uvedl Novák.
Aktivisté pokuty neplatí. Vyházejí z toho, že z lesa je policisté odvedli nezákonně, a proto se ničeho nedopustili.
Krajská policie v Plzni má ale jiný názor. Její ředitel Jaromír Kníže slíbil, že po obdržení rozsudku vydá stanovisko. Teď má ale dovolenou, a tak názor tlumočí policejní mluvčí Martina Kohoutová.
„Podáme kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu v Brně. Do jeho rozhodnutí nebudeme poskytovat žádné informace," uvedla Kohoutová.
Zákrok policie plzeňského kraje proti účastníkům blokády stál jeden milion korun. Policisté zajistili 212 lidí a proti 130 z nich použila hmaty, chvaty nebo pouta.