Aktivisté z Modravy pokuty platit nehodlají

Ani korunu nechce zaplatit 129 aktivistů, kteří protestovali proti těžbě dřeva na Šumavě. Vycházejí z pravomocného rozsudku Krajského soudu v Plzni, který označuje letní zásah policistů proti aktivistům na Šumavě za nezákonný.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dřevorubec v Národním parku Šumava

Dřevorubec v Národním parku Šumava | Foto: Filip Jandourek

Velení krajské policie v Plzni už rozsudek dostalo, policejní ředitel Jaromír Kníže se k němu zatím nevyjadřuje. Mezitím stovky lidí, kteří blokovaly těžbu, dostávají obsílky s požadavkem, aby zaplatili pokutu za vstup do lesa.

Plzeňský aktivista Martin Marek se přivázal ke stromu a policisté ho nakonec vynesli z lesa v poutech. Podle Krajského soudu nezákonně.

Přehrát

00:00 / 00:00

rozsudek.nezákonná policie-šumava.mp3

Aktivista měl právo vyjádřit svůj názor, tedy měl právo na svobodu projevu, a shromáždění policie nesměla rozpustit.

Nezákonně policie zakročila i proti překladateli z Prahy Janu Hokešovi: „Byla to jen demonstrace síly, od začátku jsem si myslel, že jsme v právu."

Jan Hokeš přesto dostal do schránky obálku z Městského úřadu v Sušici, který po něm vymáhá pokutu 4 tisíce korun.

Tajemník úřadu Petr Novák odmítl odpovědět na mikrofon Radiožurnálu, poslal pouze písemné stanovisko.

„Od Policie jsme obdrželi podněty o porušení lesního zákona, a to zákazu vstupu do porostů, kde se těží. Proto v řízení pokračujeme a to proti 129 osobám,“ uvedl Novák.

Aktivisté pokuty neplatí. Vyházejí z toho, že z lesa je policisté odvedli nezákonně, a proto se ničeho nedopustili.

Krajská policie v Plzni má ale jiný názor. Její ředitel Jaromír Kníže slíbil, že po obdržení rozsudku vydá stanovisko. Teď má ale dovolenou, a tak názor tlumočí policejní mluvčí Martina Kohoutová.

„Podáme kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu v Brně. Do jeho rozhodnutí nebudeme poskytovat žádné informace," uvedla Kohoutová.

Zákrok policie plzeňského kraje proti účastníkům blokády stál jeden milion korun. Policisté zajistili 212 lidí a proti 130 z nich použila hmaty, chvaty nebo pouta.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme