Američtí vojáci přespali ve vyškovských kasárnách. Večer budou pokračovat na cvičení do Maďarska

Večer vyrazí americký konvoj 150 vozidel za hranice Česka do Maďarska. Čeká je tam cvičení Severoatlantické aliance. Dnešek stráví ve vyškovských kasárnách, kam dorazili v neděli večer. 550 vojáků si tam přijelo odpočinout po náročné cestě z Německa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Konvoj amerických vojáků projíždí Českem na cvičení do Maďarska | Zdroj: ČTK

„Byl to krásný den na přejezd. Češi nás velice vřele uvítali a podpora české armády a policie byla fantastická. Armáda skvěle zajistila vše nutné na převoz a perfektně to demonstrovalo spolupráci mezi dvěma partnery NATO. Česká státní policie nás hlídala při přejezdu a dávala pozor, abychom na dálnici nijak nezasahovali do normální dopravy," popsal přejezd Českou republikou velitel roty kapitán Cary Fitzpatrick z americké armády.

Přehrát

00:00 / 00:00

U příjezdu konvoje americké armády do Vyškova byl i reportér ČRo Tomáš Kremr

„Hodnotím to jako jeden z mých tří nejlepších zážitků v armádě,“ dodal.

Společně s dalšími vojáky přijel v neděli večer v prvním konvoji do vyškovských kasáren.

„Přijeli do našeho autoparku, kde je čeká zaparkování techniky, natankování a poté se budou přesunovat na ubytování, které je přímo v našem areálu kasáren Dědice. Čeká je večeře a po večeři zbylý čas využijí k odpočinku, protože mají za sebou opravdu náročný přesun,“ uvedla těsně po příjezdu Američanů mluvčí vyškovské vojenské posádky Monika Nováková.

Na příjezd prvního konvoje se přišlo podívat asi patnáct lidí. Řada z nich nebyla z Vyškovska, ale přijeli z větší dálky. Například z Prahy, jako Tomáš Pešinský:

„My jsme se s nimi na jaře skamarádili, tak jsem si říkal, když přijedou kamarádi, tak je zase přivítám.“

V plánu měl přivítat alespoň čtyři z šesti konvojů. Pak se ale musel vrátit vlakem zpět do hlavního města. Ráno totiž vstával do práce, stejně jako vojáci, kteří se od rána připravují na noční cestu do Maďarska.

Konvoj amerických vojáků projíždí Českem na cvičení do Maďarska | Foto: ČTK

Tomáš Kremr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme