Amnestie se týká i obecně prospěšných prací. V Ústí teď schází lidé na úklid ulic

Amnestie vyhlášená prezidentem republiky způsobila další problémy městům i různým organizacím. Koncem roku přišly o pomoc nezaměstnaných, když Ústavní soud zrušil veřejnou službu, a teď pro ně přestali pracovat i odsouzení. Amnestie se totiž vztahuje i na obecně prospěšné práce, které jen v Ústeckém kraji vykonávalo na dva a půl tisíce lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plevel je nezbytné také uklidit | Foto: Michal Trnka

Místo odsouzených teď v ústeckém domově důchodců musejí mýt nádobí sami kuchaři. Ze dne na den zmizelo na dvacet lidí, kteří sem za trest chodili pomáhat.

„Byli perfektní kluci, já jsem s nimi byla spokojená, furt myli nádobí, byli jak fretky,“ schází pomocníci kuchařce Alici Pastorové.

Ředitel domova důchodců Petr Boťanský tvrdí, že bez pomoci odsouzených sice budou mít zaměstnanci více práce, senioři to ale při běžném životě v domově vůbec nepoznají.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Petra Tachecí zjišťovala, jak v Ústí schází amnestovaní, kteří dříve vykonávali obecně prospěšné práce

„Byly to práce, které vlastně pomáhaly našim zaměstnancům, to znamená, že pokud nebudou od nového roku chodit, nic se nestane, ty práce udělají naši zaměstnanci, akorát jim to bude trvat déle, protože jich na to bude méně,“ vysvětluje.

Odsouzení chybí i v ústeckých ulicích, kde na jejich práci dohlíželi strážníci. Koncem roku přicházelo uklízet přes sedmdesát lidí.

„Využívali jsme je spíš k takovému pohrabání listí, sběru spadlých větví. Ve městě likvidovali některé drobné černé skládky. Samozřejmě teďka nám chybět budou, protože nějaké práce byly naplánované,“ říká ředitel městské policie Jan Novotný.

Práci pro odsouzené hledala probační a mediační služba. Vedoucí ústecké pobočky Alena Hrbková ujišťuje, že výpadek pracovních sil je jen dočasný.

Amnestie poznamenala i diskusi o výkonnosti české justice. A odpovědnosti politiků

Číst článek

„Kdy budou další lidé, kteří začnou pracovat? Třeba zítra. Vzhledem k tomu, že na soudech jsou již naše stanoviska k případnému uložení trestu obecně prospěšných prací, které jsme dodávali už minulý rok, tak je opravdu možné, že další tresty se objeví během pár dnů,“ myslí si.

Některá města a organizace dostanou při rozdělování nových odsouzených přednost, aby se vzniklá mezera rychle zaplnila. „Budeme tedy přednostně umisťovat naše nové klienty k organizacím, které o ně přednostně žádají,“ slibuje probační asistentka Eva Uličná.

Asi čtyři měsíce podle odborníků potrvá, než soudy potrestají obecně prospěšnou prací tolik lidí, že naplní původní stav. Zástupci radnic a organizací se teď shodují v jednom – naštěstí nesněží, pak by totiž pomocné ruce chyběly ještě víc.

krw, Petra Tachecí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme