Amnestovaní na severu Čech kriminalitu výrazně nezvýšili, někteří ale chtějí zpět do vězení

Téměř 30 amnestovaných na severu Čech opět porušilo zákon. Vyplývá to z policejních statistik. Někteří amnestovaní to přitom dělali s cílem dostat se zase zpátky za mříže.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novoroční amnestie (ilustrační foto) | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Z věznic na severu Čech začátkem ledna odešla více než tisícovka odsouzených. Zpátky jsou tři muži - soud je poslal do vazby. Jedním z nich je například muž z Chomutovska, který měl znásilnit nezletilou dívku. Další amnestovaní se hlavně prali nebo kradli.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vývoji kriminality na severu Čech mluvila Petra Tachecí

„Jednalo se o 13 trestných činů majetkového a násilného charakteru a 10 přestupků proti majetku nebo veřejnému pořádku," říká za ústecký kraj policejní tisková mluvčí Veronika Hyšplerová.

Dalších osm případů registrují policisté v Libereckém kraji. Dva amnestovaní se přitom netajili tím, že překračují zákon, aby mohli zpátky do vězení.

„Přímo před policisty rozbil výlohu prodejny a řekl jim, že pokud ho nezavřou, bude v páchání trestné činnosti pokračovat i nadále," popisuje případ z Teplicka mluvčí Daniel Vítek.

Jeho kolegyně Vlasta Suchánková přidává podobný případ z Liberecka, kdy muž přišel na policejní služebnu, že chce zpět do vězení, ale policisté ho odmítli, proto nic neudělal:

„Začal páchat trestnou činnost víceméně majetkového charakteru. V jednom případě byl ve zkráceném přípravném řízení podezřelý z trestného činu krádeže a soudce mu udělil trest obecně prospěšných prací."

Devětatřicetiletý Martin je také amnestovaný a přespává v ústeckém azylovém domě. Tvrdí, že se podobně jako další po amnestii dostal do těžké situace:

„Neseženete práci, jelikož jste už prostě seděl, takže vás tuplem nechtějí do té práce, protože nemáte čistý trestní rejstřík."

Dodává, že je jen otázka času, kdy někteří amnestovaní začnou krást. Podle něj nebudou mít na výběr.

Na ústecký úřad práce si pro sociální dávku zatím přišlo 155 propuštěných vězňů. Nejčastěji dostali po tisícikoruně. Zlata Kuzmová, vedoucí oddělení státní podpory, radí, co musejí udělat dál.

„Měli by se zaevidovat na úřad práce, samozřejmě sehnat si nějaké bydlení. Přijdou si k nám požádat o doplatky na bydlení nebo hmotnou nouzi. Určitě v těch počátcích jim dokážeme pomoc."

I tak na živobytí dostanou jen životní minimum, které je necelých 3,5 tisíce korun na měsíc.

mkp, Petra Tachecí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme