Amnestovaní vězni se vracejí zpátky za mříže, v Rapoticích už jich je 200

Desítky trestanců propuštěných při loňské amnestii se vrátily zpět do věznic na Vysočině. Ve Světlé nad Sázavou sedí za mřížemi 34 žen, které vyšly díky prezidentovi Václavu Klausovi na svobodu. Amnestovaní trestanci jsou zpět také v Rapoticích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věznice v Rapoticích | Foto: Michal Malý

„V rámci amnestie bylo z věznice v Rapoticích propuštěno téměř 300 odsouzených a od té doby se nám stav vězňů navýšil o 200. Ne všichni, kteří přišli znovu do Rapotic, byli propuštěni právě z naší věznice,“ potvrdil ředitel Pavel Ondrášek.

Do věznice ve Světlé nad Sázavou se po roce od amnestie vrátilo 34 žen. Na začátku roku jich vyšlo na svobodu 334. Ženy se nedopustily žádné závažnější trestné činnosti. Za mřížemi se znovu ocitly hlavně kvůli krádežím.

Kvůli dluhům se mnoho bývalých vězňů vrací zpět za mříže

Číst článek

Podle mluvčí Evy Hodné je po amnestii ve věznici stále dost volných míst. „Jsou zde ještě asi dvě patra zakonzervovaná, odsouzené už nemusí být po osmi na ložnicích. Ppřed vyhlášením amnestie bylo ve věznici asi 800 odsouzených, dnes jich máme 509,“ uvedla.

Dohromady se amnestie dotkla 111 tisíc lidí. Šest a půl tisíc trestanců bylo propuštěno z vězení a dalších téměř 20 tisíc jich tam vůbec nenastoupilo, i když už byli odsouzeni. Desetitisícům lidí pak byly prominuty podmíněné tresty.

Hlavní je bydlení, práce a splácení dluhů, říká amnestovaný Mirek

Číst článek

Trestu tak unikl například i agresivní řidič Aleš Trpišovský, který dostal dvouletou podmínku za to, že na dálnici D1 vybržďoval ostatní šoféry. Zůstal mu ale sedmiletý zákaz řízení. Amnestie, na které pracovalo na 1500 lidí ze soudů a věznic, vyšla stát na 890 tisíc korun.

Lucie Maxová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme