Amnestovaní zaplavují pracovní úřady, o práci mají překvapivě velký zájem

Dlouhé fronty a hodiny čekání, taková je realita, která čeká amnestované vězně na úřadech práce. Zájem o práci je přitom mezi propuštěnými trestanci větší, než se čekalo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na ostravský úřad práce dorazily desítky žadatelů o dávky | Zdroj: ČTK

Z věznic rovnou na úřady práce. Taková je cesta celé řady odsouzených, kteří se minulý týden dostali na svobodu díky prezidentské amnestii.

Největší vlnu úředníci očekávají v těchto dnech, kdy by se měli přijít zaregistrovat zbylí propuštění. Například v Ostravě k přepážkám dorazila jen během dnešního dopoledne zhruba desítka amnestovaných, další čtyři si pak přišli vyzvednout mimořádnou dávku.

„Čekám tady tak tři hodiny,“ poklepává si na hodinky osmadvacetiletý Vojta. Ve vězení strávil přes dva roky a návrat na svobodu je pro něj těžký. Venku je teprve tři dny a v přeplněné čekárně se tak necítí zrovna ve své kůži.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž z ostravského úřadu práce připravila redaktorka ČRo Kateřina Daňková

Pracovat by ale chtěl a tak dál mačká v ruce pořadové číslo. Vybíravý prý není, i když kopat by nechtěl.

Naopak Jiří Zapletal, další amnestovaný stojící ve stejné frontě, by bral cokoli, i kopání kanálů, aby zajistil rodinu.

„Beru všechno. Každá koruna dobrá a je mi jedno, jestli budu kopat kanály, hlavně ať mám nějakou práci,“ vysvětluje a ukazuje na kočárek s tříměsíčním synem a partnerku, která ho přišla podpořit.

Po pohovoru Jiří a Miriam zamíří rovnou pro mimořádnou dávku ve výši až jedné tisícikoruny. Jen v Ostravě si už pro ni přišlo bezmála šedesát amnestovaných. Její vyplácení se ale podle Gabriely Petříkové z úřadu práce neobešlo bez problémů.

Částečnou amnestii vyhlásil prezident Václav Klaus na Nový rok při příležitosti 20. výročí vzniku České republiky. K tomuto kroku přistoupil poprvé za svá dvě prezidentská období.


Kateřina Daňková, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme