Andělská Hora projde opravami. Památkáři zajistí zdivo proti sesuvu

Andělská Hora u Karlových Varů patří desítky let mezi vyhledávané turistické cíle. Stav hradní zříceniny se ale rok od roku zhoršuje. A právě proto letos Národní památkový ústav přistoupí k radikálnímu kroku. Poškozené zdivo opraví a zajistí proti případnému sesuvu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andělská Hora | Foto: Zdeněk Trnka | Zdroj: Český rozhlas

Původně gotický hrad v obci Andělská Hora u Karlových Varů je dodnes dominantou regionu. Z jeho majestátních zdí jsou pouhá torza. Jenže možná právě proto zřícenina láká každoročně tisíce turistů k návštěvě. Ze zdí hradu ale v posledních letech vypadává stále více kamenů, které ohrožují návštěvníky.

Odborníci chtějí v letošním roce poškozená místa vyspravit.

„O žádnou velkou dostavbu hradu nepůjde, samozřejmě jsou tam místa, kde je to nezbytné, byť víme, že třeba 30, 40 nebo 50 let to dané místo je daným způsobem poškozené. Degradace se kvůli tomu prohlubuje, takže v tom případě dojde k dozdění.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O opravách Andělské hory mluvil Zdeněk Trnka

Říká šéf krajských památkářů Tomáš Karel, který zároveň popisuje, jak budou záchranné práce konkrétně vypadat:

„Pozornost je věnována korunám zdiva, pak některým vypadlým kavernám, které ohrožují případně stabilitu i větších částí zdiva jako takového.“

O zajištění zříceniny Andělská Hora se pokoušela před dvaceti lety skupina nadšenců kolem archeologa Jiřího Klsáka. Zarostlý objekt vyčistila a doslova vysekala z houštin.

Současné snahy památkářů Jiří Klsák kvituje. A líbí se mu i způsob zajištění hradu. I když způsobů, jak to udělat, je samozřejmě mnoho:

„Samozřejmě existuje i konzervace toho druhu, že se některé části zřícených staveb mohou dostavovat, tak, aby se třeba dala doplnit střecha nebo podobně, aby už nehrozilo další chátrání. Ale i toto je způsob, jak se zajistí koruna a třeba zatravní, nebo se použije jiný způsob konzervace.“

Odborníci dobře vědí, že silueta zříceniny Andělská hora se za poslední roky výrazně zmenšila. I to je důvod, proč záchranné práce kvitují lidé v obci, a oceňují je i ti, podle kterých je na záchranu areálu téměř pozdě:

„Řekl bych, že to není za pět minut dvanáct, ale spíše minutu po dvanácté. Protože hrad se rozpadá stále rychlejším tempem, a za několik desítek let by některé části hradu byly k nepoznání,“ dodává archeolog Jiří Klsák.

Opravu poškozených zdí Andělské Hory chce Národní památkový ústav zajistit do konce letošního roku.

Zdeněk Trnka, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme