Ani druhý kříž postavený u Dobronína možná dlouho nevydrží

Na louce Budínka u Dobronína na Jihlavsku možná nevydrží ani druhý kříž, postavený jako připomínka německých obyvatel, které po druhé světové válce zřejmě zavraždili příslušníci revolučních gard. Autorem této železné skulptury, stejně jako předchozího dřevěného památníku, je Milan Litavský z Dobronína. Teď musí předložit posudek statika a dodatečné stavební povolení. Jinak, podle rozhodnutí stavebního úřadu v Polné, bude kříž odstraněn.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Železný kříž na Budínce v Dobroníně na Jihlavsku

Železný kříž na Budínce v Dobroníně na Jihlavsku | Foto: Hana Mikulincová | Zdroj: Český rozhlas

„Co se týká stavebního úřadu v Polné, mám z toho příjemné dojmy, protože pán ze stavebního úřadu víceméně řekl, že mi pomůže maximálním způsobem, že nemá důvod tuto stavbu odstraňovat, pokud přijdu s žádostí o doplnění stavebních povolení, aby se to zlegalizovalo,“ řekl autor kříže v Dobroníně Milan Litavský.

V Ozvěnách dne zároveň odmítl obavy dobronínského starosty Jiřího Vlacha (KSČM) o správné ukotvení, a tudíž bezpečnost celého pomníku. Prý by kříž mohl na někoho spadnout a způsobit zranění.

„Soudruh Vlach má neustále nějaké připomínky k věcem, které tady nechce, a hledá všelijaké množné způsoby k tomu, aby se mohl proti těm věcem postavit. S tím, že se schovává za jakékoliv zákony a vyhlášky, které mu to umožňují. Víceméně i se svými 4 spolupartajníky, se kterými sedí v radě obce,“ tvrdí Litavský.

„Neustále vidím, že když jde do tuhého, tak se odvolává na celé zastupitelstvo, což není pravdou, že by s ním celé zastupitelstvo souhlasilo. Ale stále je to jenom stejná parta pěti lidí v radě, kteří s ním spolupracují v této obci už 16 let,“ dodává autor železného kříže na louce Budínka, který pochybnosti o bezpečnosti stavby nepřipouští.

„Ten památník má asi dvoutunový základ. Nechával jsem si v těchto věcech radit od odborníků, stavitelů; sám se pohybuji nějaký čas ve stavebnictví a nedovolil bych si postavit třítunový pomník tak, aby někoho ohrožoval,“ konstatoval Milan Litavský, podle něhož vedení Dobronína památník zavražděným Němcům vadí z ideologických důvodů.

Starosta: Kříž mi nevadí, tohle je monstrum

„Zatím to vypadá tak, že je to obrovské železné ‚monstrum‘, velká kovová konstrukce, a není ukotvená v zemi do nějakých betonových patek nebo podobně; jsou to pravděpodobně jenom vyhrabané díry v zemi a možná, že ten kov je utěsněný kamením. Takže rozhodně to asi nevypadá stavebně, že by to mělo všechno náležitosti,“ sdělil své výhrady k této stavbě v Ozvěnách dne starosta Jiří Vlach.

Zároveň uvedl, že by mu nevadilo, kdyby kříž nakonec na louce zůstal, pokud všechny dokumenty budou v pořádku. Připomněl, že zastupitelstvo Dobronína už v únoru odmítlo umístění kříže na místním hřbitově, ale nepostavilo se proti případnému vztyčení kříže v lokalitě Budínka.

„A můj názor je stejný; mně osobně žádný kříž v krajině nevadí, ale říkám, toto je takové kovové monstrum. Nicméně ani to by mi nevadilo, pokud by to mělo všechny náležitosti, o kterých hovoří stavební zákon,“ zdůraznil starosta Vlach, který ovšem nesouhlasí s tvrzením, že kosterní pozůstatky nalezené v Dobroníně patří německým obětem českých revolučních gard.

„Ono to prokázáno není a já bych v těchto úvahách byl velmi opatrný. Protože zatím to, co vyzkoumal antropologický ústav, a tak, jak byly porovnávány vzorky DNA, tak se tam žádná shoda ani stopy po takovém násilí nenašly,“ konstatoval starosta Jiří Vlach.

Veronika Sedláčková, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme