Ani dva měsíce po volbách nemá Hradec Králové nové vedení

Hradec Králové zůstává jediným krajským městem v Česku, které nemá většinovou koalici. Už dnes by přitom hradečtí zastupitelé měli zvolit nové vedení města.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hradec Králové

Hradec Králové | Foto: Petr Veber | Zdroj: Český rozhlas

Čtyři středopravé strany v čele s ODS předložily Sociálním demokratům návrh koaliční smlouvy už v neděli. Vyjednavači z ČSSD ale v pondělí pozdě večer oznámili, že do široké koalice nevstoupí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Ota Nehasil a politolog Kamil Švec ve Světě o jedné.

Rozhodl o tom zastupitelský klub strany. ČSSD se podle něj nechce podílet na nové vládě s lidmi, kteří byli ve starém vedení radnice.

„Ty strany tu byly minulé volební období i předtím a přistupuje k nim jen Doma v Hradci a my bychom byli těmi, kteří souhlasí s tím, co se zde dělo osm minulých let,“ řekla Hana Orgoníková z ČSSD.

Dnešní jednání zastupitelstva tak bude nejspíš znovu plné vášní a dohadů. Oba tábory chtějí navrhnout své kandidáty na post primátora, ani jeden z nich ale nemá většinovou podporu. Ustavující jednání bylo už třikrát přerušeno právě kvůli tomu, že se strany nedohodly na většinové koalici.

„Dnes to vypadá, že nakonec z volby sejde. Není to ale stoprocentní informace. Situace je skutečně patová,“ popisuje z místa reportér Ota Nehasil.

V Hradci Králové uspělo osm volebních stran, včetně koalic. „A ty mají celkem vyrovnané výsledky. Vítězná ČSSD získala osm mandátů a prakticky všechny ostatní strany, včetně ODS, mají jen o málo méně. Každá z těchto stran tak má pocit vlastní důležitosti,“ poznamenává k situaci v Hradci Králové Kamil Švec, politolog působící na tamní univerzitě.

Igor Maňour, Ota Nehasil, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme