Anketa v Horním Jiřetíně zjišťuje postoj místních k případné těžbě uhlí

Vyplnění rozsáhlých dotazníků i pohovory mají za sebou obyvatelé Horního Jiřetína na Mostecku. Majitel tamních hnědouhelných povrchových dolů chce totiž vědět, jestli a za jakých podmínek by lidé ze svých domovů odešli v případě prolomení těžebních limitů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horní Jiřetín, těžební oblast uhelních dolů

Horní Jiřetín, těžební oblast uhelních dolů | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

„Setkání probíhalo v celku v takovém přátelském ovzduší. Ta paní, která tady u nás byla, byla příjemná. Hned na začátku jsme si vyjasnili, že jsme proti prolomení limitů, že bychom tu rádi zůstali bydlet,“ popisuje návštěvu lidí z agentury STEM Helena Sailerová.

V Horním Jiřetíně žije od narození. Domov tady mají i její tři děti a osm vnoučat. Lidé ze Střediska empirických výzkumů ji navštívili dvakrát a položili jí i jejímu manželovi desítky otázek.

„Kolik bychom si představovali za ten dům, jaký domek bychom si představovali, jak veliký, jestli jsme ještě pracující, nebo jsme už v důchodu, jestli tu žijí naše děti a vnoučata,“ vypočítává Sailerová a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

O anketě v Horním Jiřetíně informoval reportér Jan Beneš

„Pořád jsem zdůrazňovala, že tady chceme zůstat, že se nechceme stěhovat, ale to byly prostě otázky, kdyby k tomu došlo. Ta anketa byla tak formulovaná, že stačilo ano, ne a dvě, tři věty, ten rozhovor měl spád.“

Dotazníky, které STEM připravil, byly anonymní a obsahovaly dohromady zhruba 80 otázek.
„V Horním Jiřetíně jsme prováděli komplex sociologických průzkumů, nebylo to tedy žádné jednoduché šetření,“ podotýká Jan Hartl ze Střediska empirických výzkumů a doplňuje:

„Navštívili jsme všechny domy a všechny domácnosti a chtěli jsme vědět, v jakých podmínkách lidé žijí. V dotazníkovém šetření postojovém jsme se zaměřovali na to, jak se lidé představují budoucnost, jak vidí řešení, pokud by byly prolomeny limity, a čemu dávají přednost.“

Vyhodnocení bude do konce listopadu

Podle Jana Hartla zbývá ještě dokončit průzkum u zhruba 50 z více než dvou tisíc obyvatel Horního Jiřetína. Vyhodnocení průzkumu by mělo být dokončeno do konce listopadu.

„Cílem je zmapovat jaké jsou aktuální nálady v Horním Jiřetíně, jaké jsou názory obyvatel,“ přibližuje cíl průzkumu, který zadala společnost Severní Energetická, mluvčí společnosti Gabriela Sáričková Benešová.

Severní energetické patří hnědouhelný lom ČSA, který by v případě prolomení limitů těžby měl „spolknout" i obce Horní Jiřetín a Černice. Podle Gabriely Sáričkové Benešové má výzkum ukázat na to, co skutečně hornojiřetínští chtějí bez ohledu na to, co si říkají mezi sebou nebo do médií.

I když šlo o anonymní anketu, Helena Sailerová stejně jako většina jejích sousedů odpovídala na otázky ankety se zvláštním pocitem:

„Pocit byl takové rozpolcení, protože právě u těch otázek ‚kdyby‘ to nastalo, ta situace, tak jsem si říkala, jestli jsem se nezpronevěřila tomu, že skutečně tu chci zůstat bydlet a žít,“ uzavírá.

Jan Beneš, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme