Arbitři ukončili spor o tunel Blanka. Praha musí zaplatit miliardu

Spor mezi Metrostavem a Prahou kvůli neproplaceným fakturám za tunel Blanka je po několika měsících u konce. Arbitrážní soud rozhodl, že hlavní město musí firmě doplatit miliardu korun, nejvyšší částka přitom připadá na Trojský most. Jeho cena se tak vyšplhala na 1,3 miliardy korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tunel Blanka, Trojský most | Foto: Filip Jandourek

Praha se v původní smlouvě zavázala, že za stavbu Trojského mostu nezaplatí víc než 400 milionů korun. Metrostav ale tvrdil, že stavba stála o 800 milionů víc, protože musel využít drahou techniku. A v tom mu dal soud za pravdu.

„Já jsem hlavně rád, že právní nejistota skončila. My dnes víme, že Trojský most patří Praze, jsme připraveni ho zaplatit,“ komentoval rozhodnutí soudu náměstek primátora Jiří Nouza z TOP 09.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soud ukončil spor o tunel Blanka. Rozhodnutí okomentovali náměstek primátora Jiří Nouza a mluvčí Metrostavu František Polák

Připomněl také, že arbitři částečně vyhověli i Praze. Odmítli totiž Metrostavu uznat další miliony, které stavební firma požadovala za vzniklé úroky.

Metrostav je přesto s verdiktem spokojen, soud mu prý dal zapravdu, řekl Radiožurnálu mluvčí společnosti František Polák.

„Úroky jsou nějaké drobné v těch částkách. Ale musím říct, že z toho nemáme radost, že jsme takhle museli postupovat, protože bohužel takový spor není první ani poslední díky velice nešťastné formulaci zákona,“ podotkl mluvčí.

Už dřív soud nařídil Metrostavu dostavět tunel do konce září a Praze zaplatit čtyři miliardy, z toho část dluhu vůči Metrostavu. Podle města tím arbitři zlegalizovali platby nad rámec původních smluv.

Tunel by se mohl otevřít do Vánoc

Tunel vyjde na 36,9 miliardy, ačkoliv bývalý primátor Pavel Bém (dříve ODS) hovořil původně 21 miliardách. Zatímco Trojský most může Praha otevřít už začátkem října, termín zprovoznění celého tunelového komplexu zatím není znám. Podle Jiřího Nouzy by se tak mohlo stát do Vánoc.

„Nejzazší zveřejněný termín byl začátkem dubna příštího roku, v tuto chvíli jsme v jednání s dodavatelem technologické části a posunuli jsme se někam do února. A já pevně věřím, že dalšími jednáními a zintenzivněním prací se nám podaří ten termín ještě zkrátit,“ dodal náměstek.

Tunel Blanka | Foto: Český rozhlas

Veronika Sedláčková, Martin Hromádka, Magdaléna Medková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme