Archeologický průzkum v Křimicích přinesl zajímavé informace o životě v mladší době kamenné

V souvislosti s plánovanou stavbou městského okruhu Domažlická – Křimická provádějí odborníci ze Západočeského muzea archeologický průzkum v průmyslové zóně v Plzni Křimicích. Tuto část města zkoumají od roku 1996, vždy při stavbě jednotlivých průmyslových hal, a i tentokrát nalezli cenné informace a předměty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vykopávky odhalily více než 400 kostí, které patří nejméně třem druhům dinosaurů | Foto: Université de Rennes 1, CNRS, Didier Néraudeau

„Toto neolitické sídliště je velmi bohaté. Nachází se zde nálezy jak z kultury s lineární keramikou, tak z kultury s vypíchanou keramikou,“ popisuje archeoložka Alena Novotná.

„Jedná se o dvě kultury neolitu, což je mladší doba kamenná. Neolitici jsou obecně první zemědělci, kteří jsou charakterističtí pěstováním obilí, chovem domácího zvířectva, výrobou keramiky, zhotovováním textilu. Objevují se tam i charakteristické broušené a štípané nástroje,“ vysvětluje.

Nejčastějším nálezem je keramika – štípaná, broušená. Nejdůležitějším předmětem, který odborníci vykopali, je kruhové příkopové ohrazení, které nazývají rondeloid. Na rozdíl od rondelu totiž nemá zcela pravidelný tvar.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co nalezli plzeňští archeologové, zjistila Jitka Englová

„Dá se předpokládat, že objekt měl sociokulturní význam. Lidé se tam v té době mohli shromažďovat a provádět určité obřady,“ říká Novotná.

Na archeologickém výzkumu pracuje i několik brigádníků, většinou se jedná o studenty. Pomohli najít například dětskou lebku a zuby, střepy, sekyrku a jiné nástroje.

„Překvapilo mě, že věci, které najdeme, střepy, kameny a podobně, jsou docela pevné. Můžeme je vzít do ruky a nemusíme se o to moc bát. Je to kus historie, kterou takhle předáváme dál, a když zjistíme, jak jsme žili, možná budeme o to lepší do budoucna i my,“ myslí si student Daniel Trnka.

Zkoumaná lokalita v Křimicích ještě může vydat několik dalších svědectví o životě předků. Archeologický výzkum na místě potrvá minimálně do konce srpna.

Nálezy budou převezeny do muzea a podrobeny dalšímu výzkumu. Některé předměty, které byly objeveny v minulých letech, jsou k vidění v expozicích Západočeského muzea.

Jitka Englová, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme