Archeologové našli historické potrubí vedoucí skrz hráz táborského Jordánu

Velmi cenný objev zaznamenali archeologové při průzkumu táborské nádrže Jordán. Na jedné z kulatin, která byla součástí dřevěného opevnění historické výpusti, našli zřetelný letopočet 1522. Datace pravděpodobně může souviset s počátky historie této nejstarší údolní nádrže ve střední Evropě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rybník Jordán v Táboře | Zdroj: ČTK

Archeologové společně s pracovníky stavby objevili první potrubí, které je součástí historických výpustí údolní nádrže Jordán. Dostali se k potrubí od spodní výpusti, jejíž masivní dřevěná konstrukce byla rozebrána.

Průměr vtokového otvoru je cca 20 cm. Nyní se chystá kamerová prohlídka stavu potrubí, na základě jejího výsledku bude rozhodnuto o způsobu sanace.

Nebudou-li v tělese hráze zjištěny anomálie, jako například dutina vyplavená vodou, bude potrubí naplněno těsnící hmotou.

Další dvě technologická zařízení obdobného typu zatím stále čekají na odkrytí. Je doloženo, že výpusti naposledy sloužily před 183 lety, kdy byl Jordán naposledy vypuštěn.

Jan Kopřiva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme