Archeologové odkryli v Lipníku nad Bečvou unikátní renesanční vodovod

Při výkopových pracích v souvislosti s opravami plynovodu v historickém centru Lipníka nad Bečvou narazili archeologové na dřevěný vodovod z 16. století. Potrubí se zachovalo ve vynikajícím stavu a dokazuje důmyslnost našich předků.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Archeologové objevili v Lipníku nad Bečvou unikátní dřevěný vodovod z období renesance

Archeologové objevili v Lipníku nad Bečvou unikátní dřevěný vodovod z období renesance | Foto: Jana Zemková | Zdroj: Český rozhlas

Dvojice přerovských archeologů se v Palackého ulici pohybuje už několik měsíců, od samého počátku rekonstrukce.

Zdeněk Šenk teď stojí uvnitř výkopové jámy a v ruce drží kus vodovodního potrubí.

„Odebraný vzorek o délce zhruba 90 centimetrů, průměr dřevěného potrubí je 26 centimetrů. Uvnitř byl vyvrtán, to je vidět pěkně na tom řezu, otvor o menším průměru, kudy právě protékala voda,“ ukazuje.

Voda byla přiváděna z potoka vně hradeb směrem na hlavní náměstí, kde napájela renesanční kašny i jednotlivé studny.

„Původní vodovodní systém, který vznikl někdy v období 16. století, byl nahrazen až v první polovině 20. století důmyslným vodovodním systémem, kdy byla přiváděna voda z pramenů, které jsou v Oderských vrších,“ upozorňuje archeolog.

Přehrát

00:00 / 00:00

Svědkem unikátního objevu v Lipníku nad Bečvou se stala reportérka Jana Zemková

Část dřevěného potrubí z Lipníka nad Bečvou poputuje do laboratoří dendrologů, kteří by měli z letokruhů a dalších rozborů určit jeho přesné stáří.

Podobné vodovodní systémy se podařilo nalézt také na hlavním náměstí v Hranicích na Moravě nebo v ulicích arcibiskupského města Kroměříž.

O pár metrů dál se nachází další výkopová jáma. Archeologové tam zcela nečekaně odkryli další a neméně zajímavý nález.

„Zrovna tady začišťujeme část původní kamenné kanalizace z přelomu 19. a 20. století. Vnitřní průměr kanalizace je zhruba 60 krát 50 centimetrů. Stěny jsou zarovnané, řádkové kamenné zdivo, kvalitním pojivem pospojované, takže by se dalo říct, že je to fortelná městská kanalizace,“ pochvaluje si Jan Mikulík.


Zvětšit mapu

Jana Zemková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme