Architekti a urbanisté chtějí vědět, jak si politici představují Prahu

Přední architekti a urbanisté upozorňují, že neexistuje žádný záměr, jak by měla Praha vypadat za několik let, a chtěli by to změnit. Podle odborníků se lidé zodpovědní za hlavní město dosud řídili spíše individuálními a krátkodobými zájmy diktovanými politickou reprezentací.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skupina architektů, urbanistů, vědců a publicistů vyjádřila svůj postoj iniciativou Za novou Prahu. | Zdroj: ČTK

Iniciativa za novou Prahu dnes proto představila otevřený dopis, který posílá primátorovi a všem pražským zastupitelům. K nejdůležitějším cílům patří vedení otevřeného dialogu s politiky, zastavení politického urbanismu, utvoření jasné koncepce Prahy a cílevědomá podpora a rozvoj kvalitních veřejných prostranství.

„Celá iniciativa vzešla ze situace, která tady je. Je to hlavně výzva nové politické reprezentaci města, aby se zabývala otázkou dlouhodobého vývoje města, dlouhodobého konceptu rozvoje, jak má Praha vypadat, co má být za dvacet let, za padesát let, ne za pět nebo deset let,“ vysvětlila architektka Yvette Vašourková z Centra pro středoevropskou architekturu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O územním plánu Prahy a cílech Iniciativy za novou Prahu v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

Podle ředitelky odboru územního plánu pražského magistrátu Jitky Cvetlerové má Praha územní plán, podle kterého může město fungovat a rozvíjet se.

„Deset let, co územní plán platí, měly všechny organizace a všichni občané možnost dávat podněty na jeho změnu, na jeho úpravu. Před rokem bylo dokončeno projednávání konceptu nového územního plánu. V současné době vyhodnocujeme šestnáct tisíc připomínek, které přišly, ale všechny jsou v podstatě drobného charakteru,“ řekla Jitka Cvetlerová.

Dodala, že nejde o připomínky ke koncepci nebo k vizi do budoucna. Odborníci zpracovávající územní plán podle ní počítají s rozvojem města pro příštích dvacet let.

Podle Iniciativy za novou Prahu by slovy Yvette Vašourkové měla územnímu plánu, který je velmi komplikovaný, předcházet koncepce města srozumitelná i laické veřejnosti a politikům.

Zuzana Filípková, Veronika Sedláčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme