Architektonická moderna počátku 20. století, Jurkovičova vila, se otevírá veřejnosti

Ode dneška si lidé mohou prohlédnout jednu z nejlepších ukázek díla architekta Dušana Jurkoviče. Po několik let trvající rekonstrukci se totiž pro veřejnost otevírá jeho rodinná vila v Brně Žabovřeskách. Architekt postavil dům v roce 1906 a ve své době patřila jeho stavba k nejmodernějším ve městě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Celková obnova Jurkovičovy vily si kladla za cíl navrátit domu v co nejvyšší možné míře původní charakter | Foto: Filip Jandourek

Jurkovičův výrazný styl ovlivněný lidovou architekturou, ale i moderní prvky přejímané z Velké Británie jako je patrová hala se schodištěm a elektrické osvětlení interiérů. To zařadilo rodinnou vilu manželů Jurkovičových k nejzajímavějším brněnským stavbám. Právě dřevěná schodišťová vestavba s ochozem a původní výmalby patří podle kurátorky Martiny Lehmanové k tomu nejcennějšímu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Lucie husárové z prostor zrekonstruované Jurkovičovy vily

A také způsob stavby celého domu, který byl ve své době poměrně unikátní. „Byť to z venku nevypadá, tak ten dům je dřevostavba. Na kamenné podezdívce je trámová konstrukce, která je opláštěná korkovými deskami asi tak tři až čtyři centimetry tlustými. Vnější stěny v sobě mají výsypku ze škvárového stavebního odpadu. Je to v podstatě takové sendvičové zdivo z počátku dvacátého století,“ popisuje Lehmanová.

Pro nás setrvačné dosti odvážné

„Ve své době se v Národních listech objevila kritika, že je to dům postavený z korku – staviva pro nás setrvačné ještě dosti odvážného. Je vidět, že i ve své době tato technologie zaznamenala obrovský ohlas,“ upozorňuje kurátorka.

Vila je pro návštěvníky atraktivní i proto, že tu Jurkovič s rodinou v letech 1906 až 1919 skutečně žil. A tak je možné se podívat i na to, kde manželé trávili volné chvíle. „Ze vzpomínek Jurkovičova syna Pavla víme, že právě v tomto koutku sedával Jurkovič se svými přáteli, kde popíjeli víno. Pak je tu druhý koutek s knihovničkou, kterému se říká alkovna, a je to prostor, který byl vyhrazen paní domu,“ představuje atmosféru rodinného sídla Lehmanová.

Tento týden si rekonstruovanou vilu prohlédly i Jurkovičovy vnučky. Dcera nejstaršího architektova syna Eva Jurkovičová byla sice překvapená, že dům vypadá trochu jinak než na fotkách, ale péče Moravské galerie o odkaz jejího dědečka ji těší. „Chtěla jsem velmi pěkně poděkovat brněnské galerii, že to odkoupila a takto krásně zrekonstruovala, za to jsme velmi vděčné. Doufáme, že bude i navštěvovaná, že bude žít,“ přejí si souhlasně obě architektovy vnučky.

Architekt i obchodník

Dušan Jurkovič byl nejen výrazný a úspěšný architekt, ale i dobrý obchodník. Ještě než se jeho rodina do právě postavené vily nastěhovala, uspořádal tu architekt výstavu svého díla. A tím se podle Martiny Lehmanové z Moravské galerie inspirovali kurátoři i dnes. „Tady, kde byly soukromé pokoje, jsme věnovali výstavě o Dušanu Jurkovičovi a stejně jako u výstavního pokoje jsme šli v Jurkovičových šlépějích, protože on v roce 1906, když uspořádal výstavu, tyto dvě místnosti nezařídil a naskládal sem nejrůznější modely, na stěny pověsil fotky, plány své tvorby. My jsme se k tomu tématu jen vrátili,“ podotýká Lehmanová.

Jeho smysl pro byznys je podle ní vidět i v tom, jak uvažoval o celé lokalitě. „Dům, ve kterém stojíme, byl první, který tady vznikl. Jurkovič chtěl udělat celou kolonii. Zakoupil pozemek nejen pro svou vilu, ale byl mnohem větší a měl ideu, že by ho posléze odprodával,“ připomíná Lehmanová Jurkovičovi obchodní ambice s místem.

Brněnská vila Dušana Jurkoviče, kterou stát v roce 2006 odkoupil od soukromých majitelů, je návštěvníkům k dispozici ode dneška. Za stokorunové vstupné si zájemci mohou prohlédnout vedle soukromých pokojů i architektovy pracovny, k dispozici je badatelna a zcela nové zázemí pro turisty v suterénu domu.

Lucie Husárová 1, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme