Architektonická moderna počátku 20. století, Jurkovičova vila, se otevírá veřejnosti

Ode dneška si lidé mohou prohlédnout jednu z nejlepších ukázek díla architekta Dušana Jurkoviče. Po několik let trvající rekonstrukci se totiž pro veřejnost otevírá jeho rodinná vila v Brně Žabovřeskách. Architekt postavil dům v roce 1906 a ve své době patřila jeho stavba k nejmodernějším ve městě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Celková obnova Jurkovičovy vily si kladla za cíl navrátit domu v co nejvyšší možné míře původní charakter

Celková obnova Jurkovičovy vily si kladla za cíl navrátit domu v co nejvyšší možné míře původní charakter | Foto: Filip Jandourek

Jurkovičův výrazný styl ovlivněný lidovou architekturou, ale i moderní prvky přejímané z Velké Británie jako je patrová hala se schodištěm a elektrické osvětlení interiérů. To zařadilo rodinnou vilu manželů Jurkovičových k nejzajímavějším brněnským stavbám. Právě dřevěná schodišťová vestavba s ochozem a původní výmalby patří podle kurátorky Martiny Lehmanové k tomu nejcennějšímu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Lucie husárové z prostor zrekonstruované Jurkovičovy vily

A také způsob stavby celého domu, který byl ve své době poměrně unikátní. „Byť to z venku nevypadá, tak ten dům je dřevostavba. Na kamenné podezdívce je trámová konstrukce, která je opláštěná korkovými deskami asi tak tři až čtyři centimetry tlustými. Vnější stěny v sobě mají výsypku ze škvárového stavebního odpadu. Je to v podstatě takové sendvičové zdivo z počátku dvacátého století,“ popisuje Lehmanová.

Pro nás setrvačné dosti odvážné

„Ve své době se v Národních listech objevila kritika, že je to dům postavený z korku – staviva pro nás setrvačné ještě dosti odvážného. Je vidět, že i ve své době tato technologie zaznamenala obrovský ohlas,“ upozorňuje kurátorka.

Vila je pro návštěvníky atraktivní i proto, že tu Jurkovič s rodinou v letech 1906 až 1919 skutečně žil. A tak je možné se podívat i na to, kde manželé trávili volné chvíle. „Ze vzpomínek Jurkovičova syna Pavla víme, že právě v tomto koutku sedával Jurkovič se svými přáteli, kde popíjeli víno. Pak je tu druhý koutek s knihovničkou, kterému se říká alkovna, a je to prostor, který byl vyhrazen paní domu,“ představuje atmosféru rodinného sídla Lehmanová.

Tento týden si rekonstruovanou vilu prohlédly i Jurkovičovy vnučky. Dcera nejstaršího architektova syna Eva Jurkovičová byla sice překvapená, že dům vypadá trochu jinak než na fotkách, ale péče Moravské galerie o odkaz jejího dědečka ji těší. „Chtěla jsem velmi pěkně poděkovat brněnské galerii, že to odkoupila a takto krásně zrekonstruovala, za to jsme velmi vděčné. Doufáme, že bude i navštěvovaná, že bude žít,“ přejí si souhlasně obě architektovy vnučky.

Architekt i obchodník

Dušan Jurkovič byl nejen výrazný a úspěšný architekt, ale i dobrý obchodník. Ještě než se jeho rodina do právě postavené vily nastěhovala, uspořádal tu architekt výstavu svého díla. A tím se podle Martiny Lehmanové z Moravské galerie inspirovali kurátoři i dnes. „Tady, kde byly soukromé pokoje, jsme věnovali výstavě o Dušanu Jurkovičovi a stejně jako u výstavního pokoje jsme šli v Jurkovičových šlépějích, protože on v roce 1906, když uspořádal výstavu, tyto dvě místnosti nezařídil a naskládal sem nejrůznější modely, na stěny pověsil fotky, plány své tvorby. My jsme se k tomu tématu jen vrátili,“ podotýká Lehmanová.

Jeho smysl pro byznys je podle ní vidět i v tom, jak uvažoval o celé lokalitě. „Dům, ve kterém stojíme, byl první, který tady vznikl. Jurkovič chtěl udělat celou kolonii. Zakoupil pozemek nejen pro svou vilu, ale byl mnohem větší a měl ideu, že by ho posléze odprodával,“ připomíná Lehmanová Jurkovičovi obchodní ambice s místem.

Brněnská vila Dušana Jurkoviče, kterou stát v roce 2006 odkoupil od soukromých majitelů, je návštěvníkům k dispozici ode dneška. Za stokorunové vstupné si zájemci mohou prohlédnout vedle soukromých pokojů i architektovy pracovny, k dispozici je badatelna a zcela nové zázemí pro turisty v suterénu domu.

Lucie Husárová 1, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme