Architektonická soutěž na přestavbu Štvanice jde do druhého kola

Architektonická soutěž o proměnu pražského ostrova Štvanice pomalu míří do finále. Právě dnes je uzávěrka přihlášek do druhého kola, ze kterého porota vybere nejlepší návrh na přestavbu slavného areálu. Pražský magistrát by ho chtěl proměnit v místo určené pro zábavu a sport.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ostrov Štvanice | Foto: Filip Jandourek

Lední hokej na legendárním Zimním stadionu Štvanice, který se tady ještě donedávna hrál, už je jen minulostí. Vzácnou stavbu, kterou prožrala dřevomorka, zdemolovaly stroje. Pražský magistrát teď hledá mezi architektonickými návrhy ten nejlepší, podle kterého se místo promění.

Do prvního kola architektonické soutěže se podle mluvčí hlavního města Terezy Králové přihlásilo 81 účastníků. Jeden nesplnil podmínky, takže se bude vybírat z 80 účastníků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočila redaktorka Petra Benešová

„V těchto dnech by mělo to první kolo končit a měli by postoupit do druhého kola vybraní uchazeči,“ řekla Králová.

V prvním kole představili uchazeči ideové návrhy, jak by měla Štvanice vypadat. Ve druhém kole pak porotě předloží konkrétnější představy o areálu. Odborná porota by měla zasednout od 24. do 26. května. Kdy přesně bude vítěz vyhlášen, zatím magistrát neupřesnil. Co konkrétně autoři ve svých studiích navrhují, také nechtěla radnice sdělit s ohledem na podmínky soutěže.

Zimní stadion na Štvanici ze třicátých let minulého století byl jedním z nejstarších v zemi.

„To kluziště bylo pod širým nebem, v padesátých letech ještě přibylo zastřešení ledové plochy. Posledních zhruba dvacet pětadvacet let se tady sice asi intenzivně bruslilo a sportovalo, ale jak se zdá, o ten stadion bohužel nikdo nepečoval,“ popsal architekt Ondřej Ševců.

Úředníci se nakonec rozhodli dřevěnou stavbu zbourat. Na ledové ploše vyrostly generace legendárních hokejistů a krasobruslařů.

První etapa přestavby areálu by měla přijít na půl miliardy korun. Vítěz soutěže pak od magistrátu dostane milion korun.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme