Archiv města Ostravy bude dostupný v digitální podobě, naskenovaný má být do října
Depozitáře ostravského archivu si budou moci zájemci už brzy prohlédnout celý na internetu. Nejrozsáhlejší městský archiv v těchto dnech dostává digitální podobu. Archiváři musí během jednoho roku naskenovat více než milion a půl stran dokumentů.
Ručně očíslovat strany, jednu po druhé naskenovat a nakonec opatřit popisky. Rutina, kterou si momentálně procházejí ostravští archiváři. Výsledek by měl v budoucnu ulehčit práci badatelům i samotným archivářům.
„Dostaneme se na stránku Archivu města Ostravy a tady je pak odkaz na takzvaný e-archiv. Na něm už máme informace o tom, co je digitalizováno,“ popisuje ředitelka archivu Blažena Przybylová.
O průběhu digitalizace Archivu města Ostravy informovala redaktorka Kateřina Daňková.
V současné době má digitální podobu asi čtvrtina z plánovaných osmi tisíc úředních knih, které ve svých depozitářích ukrývá Archiv města Ostravy. Speciálním skenerem musí projít ještě více než milion stran textu. Stihnout by se to mělo do října letošního roku.
„K nahlédnutí budou prakticky všechny úřední knihy, které máme u nás v archivu do roku 1945. Obyvatelé města se budou moci podívat i na tu nejstarší, takzvanou památnou knihu, která má první zápis z roku 1565,“ podotýká Przybylová.
Většině badatelů s digitalizací definitivně odpadne práce v pověstných bílých rukavičkách.
„V momentě, kdy se archiválie digitalizují, tak už nejsou běžně přístupné veřejnosti, pouze při nějakých výstavách. Ta digitalizace probíhá právě hlavně z důvodů ochrany těchto úředních knih, protože třeba ten papír není nejkvalitnější, denní světlo jim příliš nesvědčí, takže pak už je čeká, dá se říct, ta věčná tma v archivním depozitáři,“ uzavřela ředitelka Archivu města Ostravy.