Armáda chce zrušit Vojenský újezd Brdy do roku 2015. Prodej pozemků nechystá

Ministr obrany Alexandr Vondra dnes potvrdil záměr do roku 2015 zrušit nejstarší vojenský újezd Brdy. Vojáci přitom zdůrazňují, že dělostřelecká posádka v Jincích, která v Brdech cvičí, je perspektivní a zůstane zachována. Ostatní vojenské prostory se podle plánu ministerstva obrany zmenší, většinou o přibližně čtvrtinu své rozlohy. Brdy by se podle ministra obrany měly stát přírodně chráněnou oblastí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vedení kraje si prohlédlo Brdy z vrtulníku

Vedení kraje si prohlédlo Brdy z vrtulníku | Foto: Pavel Pavlas

Ministerstvo obrany dnes na tiskové konferenci oznámilo konkrétní plán stahování vojáků z Vojenského újezdu Brdy. Armáda chce kvůli úsporám větší část prostoru opustit a předat ho civilní správě.

Vojáky k tomuto postupu vede snaha ušetřit, ročně by to mohlo být okolo dvou set miliónů korun, otevírané pozemky ale armáda musí například zbavit případné munice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ľubomír Smatana o rušení vojenských újezdů v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Starostové obcí na úpatí Brd jsou náhlým rozhodnutím vojáků zaskočeni a netrpělivě čekají na podrobnosti

„Chtěli bychom informace od zdroje, tedy ministerstva obrany, takže budeme chtít, aby nás navštívil ministr obrany a celou záležitost nám vysvětlil,“ říká starosta Míšova Pavel Hrubý.

Po dvou týdnech spekulací je po dnešní tiskové konferenci jasné, že jeden Vojenský újezd Brdy se zruší celý a ostatní asi ze čtvrtiny. Celou akci ministerstvo obrany naplánovalo na 4 roky a výsledek se významně dotkne nejen vojáků, ale také obyvatel v blízkosti vojenských prostorů.

V Jincích v severovýchodní části Brd je dnes umístěná dělostřelecká brigáda. Ta v Jincích zůstane, vojáci však budou jezdit na ostré střelby do jiných Vojenských újezdů, například do Doupova na Karlovarsku.

Armáda si prostory ponechá a zpřístupní je lidem

Zatím se mluvilo jenom o Brdech, ale vypadá to, že armáda je daleko velkorysejší a zmenší všechny. Podle ministra obrany Alexandra Vondry má armáda využívat jen to, co potřebuje. Poukázal také na to, že se armáda od 90 let zmenšila.

Armáda újezd opustí, ale zůstane v něm organizace Vojenské lesy, která bude v oblastech nadále hospodařit. Vojáci nechtějí prostory přenechat ani kraji, ani například Lesům ČR.Pro rezort obrany je to ekonomicky výhodné. Alexandr Vondra odmítl spekulace, že ústup armády z Brd je výsledek tlaku developerů, podle něj armáda žádné pozemky neprodá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Alexandr Vondra o záměru armády ponechat brdy ve vlastní správě.mp3

„Byly zaznamenány spekulace, jako bychom se snažili o to, nabízet něco developerům, rozprodat Brdy nebo devastovat. Chci zde jasně říct, že nic takového nechystáme, armáda nic prodávat nebude,“ zdůraznil na tiskové konferenci Vondra.

Vondra zdůraznil, že tomuto rozhodnutí předcházela důkladná analýza, ze které vyplývá, že nejlepší bude zřídit v Brdech chráněné území a ministerstvo obrany na tom bude s příslušnými úřady spolupracovat.

Prostor ale nadále zůstane přístupný lidem. Podle odborníků nejsou Brdy zralé na to, aby byly Národním parkem, přichází tedy v úvahu chráněná krajinná oblast nebo rezervace.

Ľubomír Smatana, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme