Armáda přestává střežit vrbětický muniční areál, dozor předala policii

Za více než rok se při ostraze okolí vybuchlých muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku vystřídaly tisíce vojáků. Dnes jejich „mise“ končí. Dál budou území střežit jen policisté a zaměstnanci Vojenských lesů a statků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muniční sklad Vrbětice - armáda před odjezdem z Haluzic. | Foto: Roman Verner | Zdroj: Český rozhlas

Zhruba dvě stě vojáků dnes odjede do svých posádek a další už je nevystřídají. Zůstanou pouze technici a ženisté, kteří tábor postupně rozeberou. Strážné nahradí policisté a hlídači vojenských lesů.

„Odhadujeme, že v první fázi budeme nasazovat zhruba kolem padesáti policistů denně, plus zhruba kolem dvaceti lidí v ostraze u vojenských lesů,“ vypočítal krajský policejní ředitel Jaromír Tkadleček.

Likvidace vojenského tábora bude podle jeho odhadu trvat asi dva týdny.

Muniční sklad Vrbětice - armáda před odjezdem - generálporučík František Malenínský se loučí se starostou Vlachovic Zdeňkem Hověžákem | Foto: Roman Verner

Armádu, policii a hasiče stál zásah ve vrbětickém areálu jen do konce minulého roku více než 348 milionů korun. V nákladech jsou započteny i mzdy, které by stát musel i tak vyplatit, ale například také přesčasy. Stát celkem zasahujícím vojákům, policistům a hasičům vyplatil 287 milionů korun.

Zbylou částku, tedy 60 milionů 800 tisíc korun, si vyžádaly provozní a investiční náklady, například na zabezpečení skladu včetně postavení plotu.

Muniční sklad Vrbětice - armáda před odjezdem z Haluzic | Foto: Roman Verner

Loni vláda schválila odškodnění občanům Vlachovic-Vrbětic, Haluzic a Lipové, tedy obcí, odkud museli být občané dočasně evakuováni a jejichž život byl zasažen bezpečnostními opatřeními. Poskytne jim celkem šest milionů korun. Každý občan dostane zhruba 3 tisíce korun.

Další škoda vznikla například tím, že do dotčených obcí se zastavily investice, nebo že lidé nemohli třeba prodat své nemovitosti. Ve hře jsou například soudní spory o náhradu škody. Celkový účet za výbuchy v muničních skladech tak ještě zdaleka není uzavřený.

Kauza muniční sklad Vrbětice | Foto: Český rozhlas

Vrbětice - muniční sklad | Foto: Český rozhlas

Jitka Hanžlová, ČRo, Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme